11:49

Tydzień z książką dla dzieci. A. Battek "Leon i jego nie- zwykłe przygody"


"Nie będę się z Tobą bawić, bo jesteś inny".
"Ty ślepcu, rusz się"
""Może znajdziesz sobie innego chłopaka, który chodzi na własnych nogach a nie jeździ na wózku?"
"Jestem tolerancyjna, ale nie chciałabym mieć niemej koleżanki"
Takie sytuacje dość często spotykają osoby niepełnosprawne. Cóż są ludzie i ... ludzie.
Wierzę, że wśród moich czytelników takowych nie posiadam.
Uważam, iż od dziecka powinniśmy uczyć dzieci wrażliwości na chorobę innych. Nie ważne czy dużych czy małych, czy młodych czy starszych.
Dzieci są bardzo okrutne. Wiem o tym. Przekonałam się na własnej skórze.
Mam wadę wymowy. Rozszczep podniebienia zrobił swoje. Jako dziecko wiele razy płakałam z powodu kolegów wyśmiewających się ze mnie. "Niemowa". "AOIA". "Powiedz coś", to niektóre z przytyków. Teraz już się z tym nie spotykam, a jak już to w nosie to mam, jednak dziecko takie coś bardzo ryje psychikę.
Zahukana szara myszka, bojąca się odezwać do kogokolwiek. To ja jeszcze kilka lat temu. Teraz już nabrałam pewności siebie, już jestem inna. Jednak nie pozwalam nikomu na obrażanie innych, bo ktoś jest niepełnosprawny, chory. Nie pozwolę na to swoim dzieciom, którym będę tłumaczyć, że nie wolno kategoryzować według choroby.
Co to ma związek z tygodniem z książką dla dzieci?
Otóż, powstała seria książeczek "Leon i jego nie- zwykłe spotkania" autorstwa Agaty Battek.
Agata Battek to pomysłodawca i założycielka Fundacji Verba. Fundacji, zajmującej sie edukacją i działalnością społeczną, służącą przełamywaniu stereotypów funkcjonujących w odniesieniu do rożnych grup społecznych. Sama Agata jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku inwalidzkim od 13 roku życia. Pragnie podzielić się swoim doświadczeniem, pokazać, że warto podążać za marzeniami a z niepełnosprawnym przyjacielem też się można świetnie bawić.
Seria książeczek o Leonie składa się z trzech pozycji: "Wyprawa na zamek", "Wycieczka do jaskini" oraz "Noc w namiocie".

W każdym z opowiadań nasza trójka przyjaciół- Leon, Maks i Lenka przeżyją nie- zwykłe spotkania. Owe nie- zwykłe spotkania to osoby, dzieci niepełnosprawne- chłopca na wózku inwalidzkim, oraz dziewczynki- niewidomą oraz głucho- niemą. Okazuje się, że mimo choroby dzieci są świetnymi kompanami zabaw czy wycieczek. Z niewidomą dziewczyną można spać w namiocie a chłopiec na wózku inwalidzkim też może zwiedzać zamek.
Książeczki są małe, jednak barwne i kolorowe. Multum pięknych ilustracji, wzruszające nieraz dialogi. Duże literki, dzięki czemu osoby z wadą wzroku nie będą miał problemu z czytaniem. Warte zapoznania się z nimi.Kochani, uczmy dzieci wrażliwości na "inność". To, że ktoś jest niewidomy, czy na wózku nie znaczy, że musi wzbuidzać zainteresowanie. Jak poznamy go bliżej może się okazać, że ma inne talenty, że w czymś jest lepszy od nas.
Książeczki kupimy TUTAJ :)

Warto wejść na stronę internetową Fundacji VERBA lub dołącz do nich na Facebooku.
Fundacja przygotowała pakiet materiałów dodatkowch dla rodziców i wychowawców, m.in. pakiet ze mwskazówkami, jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności. Wszystko dostępne na stronie internetowej Fundacji.

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub wariatów na Facebooku PODPIS

6 komentarzy:

 1. Z serii książeczek o Leonie mamy "Wycieczka do jaskini". Zgadzam się z Tobą w 100%. OD Małego trzeba uczyć dziecko wrażliwości i tolerancji. Niestety,nie wielu rodziców zaprząta sobie tym głowę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje dzieci uwielbiają książeczki z serii o Marcinie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy jedną książeczkę z tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciągle poszukuję wartościowych lektur dla mojej Julki, lubię takie książki z przesłaniem, które pokazują różne sposoby życia

  OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger