15:22

Najpiękniejsze miejsca podkarpacia- moja lista

Jak wiecie lubimy z Jędrkiem odwiedzać najfajniejsze zakątki okolicy... Jak tylko mamy czas i chęci (i jeszcze paliwo w baku ;p) pakujemy dzieciarnię w samochód i ruszamy. Raczej wycieczkujemy się w wiosenne i letnie niedziele, ale czasem i w zimie czy jesieni ruszamy się z chaty.
Przeglądając kiedyś internet, szukając inspiracji na kolejne wyprawy doszłam do wniosku, że wszystkie te artykuły typu „10 najfajniejszych miejsc na podkarpaciu”, „gdzie warto pojechać na podkarpaciu”, pokazuję głównie to same zabytki i pałace i mało jest miejsc fajnych i urokliwych z moich okolic :) Dodam jeszcze, że nie zawsze trzeba kupować bilety wstępu do rożnych atrakcji. Czasem najpiękniejsze widoki są za darmo- na świeżym powietrzu. Dlatego właśnie chciałabym się podzielić z Wami moją listą najfajniejszych miejsc na podkarpaciu. Kolejność przypadkowa.

 1. Mechowa Góra. Czyli miejsce, które widzę z okna. Najwyższy punkt w okolicy liczący 447 m. n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wyrwa ziemi z płaskim dnem o średnicy ok. 15 m oraz niską na 2,5 m. ściana oporowa, wykonana z żelbetu. Do miejsca tego prowadzi droga utrwalona bazaltem i granitem. Pozwala to przypuszczać, że właśnie w tym miejscu podczas II wojny światowej znajdowała się tam wyrzutnia rakiet V-2, urządzona przez hitlerowców. W chwili obecnej są to jedynie przypuszczenia, na których potwierdzenie musimy poczekać do ukończenia prowadzonych tam badań. Z jej wzgórza rozciąga się piękny widok na okolice.
Źródło:
pl.wikiloc.com/wikiloc/imgServer.do?id=213715
 1. Wybrzeże. Miejscowość, w której jesteśmy częstymi gośćmi :) Położona obok Dobiecka, położona u dorzecza Sanu. Przez rzekę prowadzi wisząca kładka a obok znajduje się przeprawa promowa, założenie dworskie i góra Grodzisko. Miejsce oblegane zwłaszcza latem w upały :)    
 1. Pruchnik. Wieża widokowa. I znów promuję najbliższe okolice, jednak jest to miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Wieża znajduje się w przysiółku Korzenie w Pruchniku, na górze Lwa (406 m. n.p. m). Jej całkowita wysokość to 19 m, jednak zwiedzający mogą podziwiać okolice na wysokości 16 metra. Wieża daje piękny widok na Pruchnik i okolice, Pogórze Dynowskie

  Źródło:
  podkarpacie.wyjade.pl/pruchnik/punkty-widokowe/wieza-widokowa-1359 2. Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. XVII- wieczna rezydencja magnacka. W 2005 r. wpisana na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP. W chwili obecnej znajduje się tam ogólnodostępne muzeum. Każdy może podziwiać piękne rezydencje, które mimo strat cieszą się bogactwem zbiorów, jak też piękny przypałacowy park . 
  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_%C5%81a%C5%84cucie

  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_%C5%81a%C5%84cucie

  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_%C5%81a%C5%84cucie

  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_%C5%81a%C5%84cucie

  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_%C5%81a%C5%84cucie
 1. Arboretum w Bolestraszycach. Miejsce, gdzie obejrzymy kilka tysięcy form i odmian roślin. Wszystko otoczone pięknem przyrody. Znajduje się tu nwiele gatunków cisów, magnolii, różaneczników, kłokoczków południowych, miłorzębów dwuklapowych, czy metasekwoi chińskich. Znajdziemy też kolekcje roślin wodnych, bagiennych, skalnych, czy roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych na świecie Przy Arboretum działa Centrum Edukacji Dziedzictwa Kulturowo-Przyrodniczego, prowadzące różne formy zajęć edukacyjnych, głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dla studentów. Ogród został utworzony w 1975 r. Arboretum należy do cennych zabytków przyrody naszego kraju. Jego powierzchnia obejmuje 25 ha, z czego 0,87 ha to stawy. Dla wielbicieli roślin- obowiązkowe miejsce na mapie podkarpacia :)
  Źródło:
  www.parki.org.pl/inne-pozostale/arboretum-w-bolestraszycach

  Źródło: 
  www.zielonapolana.com.pl/arboretum.php

  Źródło:
  www.parki.org.pl/inne-pozostale/arboretum-w-bolestraszycach

 1. ZOO w Zamościu, czyli setki gatunków zwierząt żyjących w warunkach najbliższych naturalnemu środowisku.
  Źródło:
  www.ajsblo.pl/co-warto-zobaczyc-zwiedzic-w-zamosciu#prettyPhoto/13/

 1. Kalwaria Pacławska. Miejsce kultu chrześcijan ze znajdującym się na wzgórzu (465 m. n. p. m.) Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kościół otoczony lasami z licznymi ścieżkami – „dróżkami” dla pątników. Miejsce piękne, magiczne. Czuć bliskość Boga.
Źródło:
www.kalwariapaclawska.pl/b/sanktuarium/0

 1. Jak już jesteśmy w klimacie sakralnym to oczywiście nie mogłabym pominąć Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, czyli naszego kościółka. Położony na małym wzgórzu św. Marii przy granicy Jodłówki i Świebodnej. Mieszkańcom i i licznym pielgrzymom patronuje Matka Boska Pocieszenia, uwieczniona na Cudownym Obrazie Jodłowieckim. Świątynia słynąca z cudów oraz studzienki, z której woda ma moc uzdrawiania.
  Źródło:
  www.polskieszlaki.pl/sanktuarium-w-jodlowce.htm

 1. Solina. Jezioro Solińskie. Piękna miejscowość, leżąca w Górach Sanocko-Turczańskich. :) Największą atrakcją tej miejscowości jest bodajże Zapora Solińska i most, zwany Bieszczadzkimi Krupówkami. W Solinie znajduje się też elektrownia. Piękna miejscowość otoczona cudownym krajobrazem. Nie mogę oczywiście nie wspomnieć o Jeziorze Solińskim, powstałym w wyniku spiętrzenia rzek Sanu i Solinki. To największy sztuczny zbiornik w Polsce.W Solinie znajdziemy sporo atrakcji- stare domki, rejs statkiem, spacer wzdłuż zapory...
  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Soli%C5%84skie

  Źródło:
  pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Soli%C5%84skie

 2. Pogórze Dynowskie. I tu już nie będę pisać o konkretnych miejscowościach. Szczerze mówiąc wystarczy się przejechać do pobliskich miejscowości, by podziwiać piękno naszych okolic. Pogórze od zachodu jest ograniczone doliną Wisłoka, a od wschodu doliną Sanu. Wzdłuż Pogórza znajdziemy wiele miejsc, wartych uwagi, m.in. Kościół z XVII w. w Połomii, Cerkiew z 1865 r. w Bliźniance, czy jeszcze starszy, bo z 1746 r. kościół w Nozdrzcu. Cechą charakterystyczną Pogórza Dynowskiego są piękne widoki, lesiste wzgórza i sięgające chmur wzniesienia.
  Źródło:
  www.pogorza.pl/pogorze-dynowskie.htm

  Źródło:
  www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,2134,pogorze-dynowskie-niebylec---lutcza.html

Na tym chciałabym zamknąć moją listę 10 najpiękniejszych miejsc podkarpacia. Te miejsca znam, bo byłam, wkrótce planujemy wyruszyć w trochę dalsze rejony, więc nie wykluczam w przyszłości kontynuacji tego wpisu. Co jeszcze możecie tu zwiedzić? Przede wszystkim Jarosław- piękne miasteczko, ze starymi kamienicami. Pruchnik- i drewniane, zabytkowe domki. Dwór w Sieniawie, zamek w Baranowie Sandomierskim. Dinozaulandię w Radymnie i wiele, wiele innych miejsc, wartych uwagi.
Podkarpacie jest piękne, podkarpacie jest cudowne. Wierzcie mi, że to jeden z najpiękniejszych regionów kraju.

A może Wy znacie fajne miejsce i coś podpowiecie? :)

A gdyby ktoś chciał na co dzień otaczać się pięknem krajobrazu, to może tu coś znajdzie: http://fototapetynawymiar.com/

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

10 komentarzy:

 1. Łańcucki park i zamek uwielbiam w końcu jest to moje miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam w tych okolicach, ale Solina nas kusi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, naprawdę warto uderzyć na wschód :) A jak troszeczkę zboczysz z trasy, to możesz wpaść na kawkę :)

   Usuń
  2. Do Ciebie mam dalej niż nad morze, więc na razie ono górą ;)
   Ale na kawkę chętnie bym wpadła.

   Usuń
 3. Solina - cudowne mijsce!! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super przewodnik :-) Jezioro Solińskie cudne miejsce !

  OdpowiedzUsuń
 5. Nasze podkarpackie jest przepiękne. Zapraszam do Leżajska

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem z Rzeszowa, i byłam tylko na zamku w Łańcucie i na zaporze nad Soliną :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba i ja zrobię analizę okolicznych miejscowości, bo jakoś nie odznaczam się wyjątkową znajomością swojego regionu. Miejsca idealne na wypoczynek, wszędzie tylko towarzystwo przyrody.... mmm :) :)

  OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger