10:52

Kiedy czarny okap wyspowy do kuchni to dobry wybór?Dobrze wyposażona kuchnia musi posiadać okap kuchenny. Obecność tego urządzenia w polskich domach to już standard, szczególnie w tych, w których znajduje się wyspa. Zawsze jednak duże znaczenie ma pytanie, jaki model konkretnie wybrać? Ciekawym aranżacyjnie rozwiązaniem może być okap czarny wyspowy. Jakie są jego walory?

Czarny okap wyspowy w kuchni – zalety i wady

Kolor czarny w kuchni niezmiennie pozostaje jednym z wnętrzarskich standardów. Choć barwa ta nie należy do najłatwiejszych, jeśli chodzi o komponowanie przestrzeni, stanowi niezwykle atrakcyjny wybór dla wielu inwestorów. Wszystko przez to, że czerń ma wyjątkowo szlachetny i elegancki charakter. Świetnie się prezentuje, zwraca uwagę i nadaje wnętrzu wytwornego charakteru – o ile jest wykorzystywana w rozsądny i świadomy sposób.

Jednocześnie kolor czarny może przytłaczać. Jego nadmiar może wywoływać depresyjny nastrój. Przeciwieństwo czerni – biel – rozjaśnia wnętrza i optycznie je powiększa. Na taki efekt nie można liczyć, decydując się na czarną zabudowę i czarne AGD. Kolor ten nie sprawdzi się zatem w niektórych pomieszczeniach i stylistykach. Dobrze zdawać sobie sprawę z tych ograniczeń, ale zarazem warto czarnym okapom dać szansę – zwłaszcza nad wyspą.

Kuchnie, w których znajduje się wyspa, to w większości wypadków duże pomieszczenia. Jednym ze sposobów na to, by okiełznać ich przestronność, może być wykorzystanie mebli i AGD w ciemniejszych kolorach. I w tej roli doskonale sprawdza się okap wyspowy czarny. Te urządzenia też zazwyczaj są duże, przez co skupiają na sobie uwagę i przyciągają wzrok.

Decydując się na czarny okap kuchenny, można nadać wnętrzu wszystkich najlepszych cech, jakie kojarzą się z tym kolorem – wspomnianej wcześniej elegancji, wytworności, piękna. Co istotne, okap wyspowy czarny może zostać w znakomity sposób wykorzystany w roli kontrastu. Znakomicie odnajdzie się w białej kuchni, w której postawiono na czarne detale.

Wiszący, cylindryczny, sufitowy – okap czarny nad wyspą

Na wybór okapu do kuchni wpływa wiele czynników. Niewątpliwie ogromne znaczenie mają warunki lokalowe. Kluczowy jest przy tym podział na wyciągi i pochłaniacze. W przypadku okapów wyspowych o wiele częściej instalowane są urządzenia tego drugiego typu. To zaś ze względu na umiejscowienie okapu oraz względy konstrukcyjne. Okapy wyspowe bywają podwieszane na linkach lub mają taką formę, że uniemożliwia ona funkcjonowanie urządzenia w formie wyciągu.

Miłośników czarnych okapów wyspowych ucieszyć może jednak fakt, że kolor ten jest standardem, jeśli chodzi o dostępne na rynku modele. Większość modeli jest oferowanych w wariantach czarnym lub białym. Bez trudu znajdziemy zatem czarny okap tuba, czarny okap wyspowy prostokątny, kwadratowy lub okrągły czy wiszący okap czarny. Niezależnie od tego, czy postawimy na klasyczne urządzenie w kształcie odwróconej litery T z kominem i z półką, czy też na model cylindryczny lub prostokątny, będziemy mieli naprawdę szeroki wybór, jeśli chodzi o czarne okapy nad wyspą.

Warto tu na marginesie dodać, że do wyboru nad wyspę są także inne okapy w kolorze czarnym. Sprawdzić się może chociażby okap blatowy, choć jest to drogie rozwiązanie i mimo wszystko wciąż nie aż tak popularne, jak na to zasługuje. Z pewnością ma ono jednak innowacyjny i oryginalny charakter. Inna alternatywa to okap sufitowy. Takie urządzenie nad wyspą to coś dla zwolenników minimalistycznego podejścia do AGD. Jednocześnie czarny panel tego typu sprzętu może być ciekawym elementem całej aranżacji wnętrza, wprowadzając do niego nieco geometrycznej dynamiki, jednocześnie nie przeciążając przestrzeni wizualnie.

Stylistyka i wykończenie - okap wyspowy czarny mat lub połysk

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie tylko forma okapu ma znaczenie. Liczy się także jego wykończenie oraz użyte do produkcji materiały. Przykładowo, szkło pozwala uzyskać unikalne efekty wizualne, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednim oświetleniem. Szklany panel jest chętnie wykorzystywany w okapach kominowych, ale i w okapach wyspowych może być interesująco zastosowany. Duże znaczenie ma także sposób wykończenia urządzenia. Okap wyspowy czarny mat zapewnia zupełnie inne wrażenia niż okap wyspowy malowany na wysoki połysk. Ten pierwszy jest bardziej stonowany, mniej rzuca się w oczy. Ten drugi lśni i odbija światło w taki sposób, że nie można nie zwrócić na niego uwagi.

Najważniejsze przy wyborze modelu jest jednak to, aby czarny okap kuchenny był dostosowany stylistycznie do aranżacji wnętrza. W kuchni nowoczesnej dobrym wyborem może okazać się wariant matowy urządzenia. Z kolei w kuchni glamour lepsze będzie urządzenie malowane na wysoki połysk. W niektórych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się okap cylindryczny, a w innych prostokątny. Wszystko zależy od obranej koncepcji aranżacyjnej.

Należy przy tym podkreślić, że okap wyspowy czarny pasuje do wielu kuchni. To urządzenie o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie. Stylowa czerń zrobi duże wrażenie w niejednej kuchni, a bogactwo modeli ułatwia znalezienie optymalnego modelu, dobrze pasującego do aranżacji. Okap wyspowy w kolorze czarnym jest zatem jedną z opcji, którą warto brać pod uwagę przy kompletowaniu AGD do kuchni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger