10:24

Spacer z dzieckiem - jaki wózek wybrać?

 


Przebywanie z dzieckiem na świeżym powietrzu (bez względu na porę roku) to doskonała okazja do poznawania świata, hartowania organizmu i nauki aktywnego spędzania czasu poza domem. Jaki wózek wybrać dla małego dziecka? Kiedy jest czas na gondolę, a kiedy na spacerówkę? Jakie akcesoria wybrać, aby ułatwić sobie spacery?

Gondola czy spacerówka?

Gondola to pierwszy wózek dziecka charakteryzujący się dużą głębokością. Przeznaczony jest dla maluchów od urodzenia, aż do ok. 6 miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, że wyznacznikiem powinien być nie tyle wiek, ale umiejętność samodzielnego siadania, przekręcania się na boki i podnoszenia z pozycji leżącej. Producenci często podają także maksymalną wagę dziecka, do której można bezpiecznie przewozić je w gondoli.

Wózek typu gondola jest wygodny dla noworodka i małego niemowlaka, ponieważ ułatwia zasypianie i chroni go przed wiatrem, promieniowaniem słonecznym i deszczem. Dziecko z czasem zaczyna odczuwać olbrzymią potrzebę eksplorowania świata i obserwacji tego, co dzieje się wokół niego. Malucha może wówczas drażnić leżenie i brak możliwości patrzenia na rodzica i otoczenie. W związku z tym, po około pół roku większość opiekunów zmienia wózek na spacerówkę. Znaczna część modeli wyposażona jest w rozkładane na płasko siedziska, co umożliwia usypianie w nich dziecka.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór wózka typu 2 w 1, które jest połączeniem gondoli i spacerówki. Posłużą one dziecku przez wiele lat. Dobrej jakości wózki mogą być wykorzystywane nawet przez kolejne maluchy w rodzinie.

Zalety spacerowania z dzieckiem

Do największych zalet spacerowania z dzieckiem zaliczają się:

 • dotlenienie organizmu, co usprawnia krążenie,
 • pobudzanie aktywności układu immunologicznego,
 • rozwój zmysłu wzroku i słuchu,
 • dostarczenie do organizmu witaminy D (przede wszystkim w słoneczne dni),
 • pobudzenie aktywności mózgu (np. podczas poznawania nowych nazw mijanych przedmiotów),
 • relaksacja (kołysanie dziecka w wózku często sprzyja zasypianiu).

Przydatne akcesoria do wózka

Wielokilometrowe, jak i całkiem bliższe spacery z dzieckiem w wózku, mogą być wygodniejsze dzięki kilku akcesoriom. Przydatne mogą okazać się m.in.:

 • torby do wózka - pomieszczą wszystkie niezbędne drobiazgi, w tym pieluszki, chusteczki nawilżane, smoczki, bidon z wodą, zabawki itp.,
 • parasolka - ochroni przed silnym promieniowaniem słonecznym,
 • moskitiera - może okazać się przydatna latem np. w trakcie spacerów po lesie,
 • śpiworki lub kocyki - okażą się niezastąpione w chłodniejsze dni,
 • zawieszki - zajmą dziecko podczas dłuższych spacerów,
 • uchwyt na kubek - jest urozmaiceniem przede wszystkim dla rodzica, który w dowolnym momencie może napić się ciepłej kawy lub herbaty.

Spacery z dzieckiem to doskonała forma relaksu nie tylko dla pociechy, ale również dla samego rodzica. Należy jednak pamiętać, aby nie wychodzić na dwór, gdy za oknem panują upały (między godziną 11:00 a 15:00), odnotowano zbyt duży smog lub mróz (poniżej 15 st.C.), a także, gdy maluch ma dużą gorączkę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger