12:46

Czy wynajem samochodu na godziny się opłaca?Car-sharing to usługa, która staje się coraz popularniejsza w miastach zachodniej Europy. Wraz z coraz szerszą ofertą firm zajmujących się wynajmem samochodów na godziny pojawia się pytanie: czy jest to opłacalne rozwiązanie również dla polskich kierowców?

Samochód na godziny – czym jest car-sharing?

Możliwość wynajęcia auta na minuty lub godziny to stosunkowo nowa usługa, która dostępna jest obecnie w największych miastach w Polsce. Operator samochodów udostępnia swoim klientom pojazdy, które mogą być rezerwowane za pośrednictwem aplikacji. Użytkownicy odbierają auto z parkingu firmy lub wskazanego punktu w mieście, po czym mogą korzystać z samochodu wedle uznania. Opłata zależy od wybranego auta – zwykle są to modele osobowe, dostawcze oraz vany. Operatorzy pobierają określoną sumę pieniędzy na start, a dalsze koszty obliczane są na podstawie przejechanych kilometrów lub czasu użytkowania.

Car-sharing – plusy i minusy

Aby stwierdzić, czy wynajem samochodów się nam opłaca, trzeba w pierwszej kolejności przedstawić, jakie zalety oraz wady wiążą się z tym rozwiązaniem. Pierwsze, co zwraca uwagę to brak kosztów związanych z paliwem, olejem, przeglądami oraz naprawami – w przypadku wynajmu auta na godziny musimy martwić się jedynie opłatą za przejechane kilometry/czas wypożyczenia. Takie rozwiązanie jest zwykle bardziej opłacalne od taksówki i zapewnia większą elastyczność, jednakże trzeba pamiętać, że nigdy nie wiemy, czy nie utkniemy w korku, co może znacznie podnieść finalną opłatę.

Kolejną unikalną cechą firm wynajmujących auta jest miejsce obioru i parkowania samochodu. W zależności od okoliczności może być to zarówno duża zaleta, jak i spora wada. W przypadku taksówki, Bolta czy Ubera kierowca podjeżdża pod wskazany adres bądź aktualną lokalizację użytkownika, natomiast wynajmując auto sprawa jest nieco bardziej złożona. O ile sama aplikacja wskazuje lokalizację najbliższego dostępnego auta, musimy jeszcze do niego dotrzeć. Nie jest to problemem, gdy pojazd znajduje się niedaleko, jednakże kiedy się śpieszymy, 10-minutowy marsz może nie być czymś, co spełnia nasze oczekiwania. To samo dotyczy parkowania auta po skończonej jeździe. Jeżeli mieszkamy w okolicy, która obfituje w miejsca postojowe akceptowane przez danego operatora, nie będziemy musieli borykać się z tymi problemami zbyt często.

Dla kogo wynajem samochodów na godziny jest opłacalny?

Na liście klientów znajdą się przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, którzy szukają alternatywy dla taksówek lub usług przewozowych. Jeżeli nie mamy własnego auta i raz na tydzień chcemy pojechać do hipermarketu na duże zakupy, wynajem samochodu jest kuszącą alternatywą. Osoby potrzebujące sporadycznie skorzystać z auta na pewno skorzystają na usługach takich firm, podobnie jak początkujący przedsiębiorcy. Możliwość wynajęcia w pełni sprawnego i zatankowanego auta dostawczego umożliwia wykonanie szybkiej wizyty w hurtowni bez konieczności zakupu własnego pojazdu. Car-sharing przestaje być kuszącą alternatywą w przypadku regularnych lub dłuższych dojazdów – na przykład, gdy pięć razy w tygodniu pokonujemy kilkanaście kilometrów w drodze do pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger