12:01

Dlaczego warto czytać dziecku przed snem?


Rozwijanie wyobraźni i oswajanie malucha z językiem stanowią jedne z najważniejszych zadań, które powinni realizować rodzice na wczesnym etapie rozwojowym malucha. Jednym ze sposobów na wypełnienie tej misji jest czytanie dziecku bajek przed snem. Warto wiedzieć, w jaki sposób słuchanie opowieści o fantastycznych bohaterach stymuluje rozwój malucha.

Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych

Czytanie dziecku przed snem zaspokaja jego różne potrzeby emocjonalne, stymuluje jego psychiczny, intelektualny oraz społeczny rozwój. Czytanie uznaje się za program wychowawczy przynoszący ogromną radość i pozostawiający cudowne wspomnienia. To również istotne działanie, mające wpływ na szkolenie inteligencji emocjonalnej malca. Dzięki przeżywaniu przygód wraz z bohaterami baśni, dziecko uczy się wrażliwości, empatii i serdeczności. Maluch przywiązuje się bowiem do postaci występujących w bajkach, tak samo jak do swoich zabawek, np. szumiących króliczków. Czytanie pozwala ponadto oswoić dziecko z negatywnymi emocjami, takimi jak zazdrość, czy też rozczarowanie. Warto zaznaczyć, iż książki stanowią źródło ogromnej wiedzy, będącej w kolejnych etapach rozwoju malca podstawą życiowej mądrości. Codzienne czytanie przeobraża również słuchane przez dziecko słowa w rozumne pojęcia.

Bajki jak źródło wiedzy na temat języka

Maluch, będąc przytulonym do swojego szumiącego misia, uważanie podąża za tokiem akcji, ogląda rysunki, komentuje wydarzenia i zadaje pytania, dotyczące wypowiedzi bohaterów. Wszystkie te działania dostarczają ogromnej wiedzy, nie tylko z obszaru kulturowego. Obejmuje ona bowiem kwestie psychologiczne, społeczne oraz etyczne. Czytanie dziecku ma również istotny wpływ na sferę językową. Dzięki niemu można bowiem wzbogacić zasób słów używanych przez malucha. Rodzic daje dziecku unikatową szansę doskonalenia znajomości zasad i struktur języka. Maluch zyskuje również narzędzia służące swobodnemu formułowaniu własnych spostrzeżeń oraz przekonań.

Rozrywka dla rodzica

Dorosły, czytając bajki, dostrzega analogie opisanych tam sytuacji do codziennego życia. Czytanie dziecięcej literatury jest zatem wspaniałą rozrywką nie tylko dla malucha. Fabuła bajek może wydawać się prosta, jednak jej metaforyka pozwala pobudzić wyobraźnię każdej osoby niezależnie od jej wieku. Czytanie pozwala również ukoić dziecko, jeśli jego dzień napełniony był wieloma wyzwaniami. Warto jednak pamiętać o stworzeniu odpowiednich warunków. Słuchanie opowieści o ulubionych bohaterach jest bowiem znaczenie przyjemniejsze, jeśli można przytulić się do ukochanej osoby.

Czytanie przed snem ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój malca. Warto zatem poświęcić czas dziecku, by wraz z nim przeżywać losy fantastycznych postaci. W przypadku natłoku zajęć można skorzystać z audiobooków dla najmłodszych. Warto jednak pamiętać, by takie rozwiązania były urozmaiceniem wspólnie spędzanego z dzieckiem czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger