10:04

Kiedy wykonać test ciążowy i jaki wybrać?Każda kobieta aktywna seksualnie w pewnym momencie życia staje przed problemem – kiedy wykonać test ciążowy. To pytanie ważne zarówno dla kobiet, które podejrzewają u siebie nieplanowaną ciążę, jak i dla tych, które wraz z partnerem aktywnie starają się o dziecko. Niezależnie od motywacji, warto wiedzieć, kiedy wykonać test ciążowy i jaki test wśród dostępnych na rynku wybrać.

Kiedy wykonać test ciążowy? Wskazania

Test ciążowy należy wykonać zawsze wtedy, gdy pojawiają się objawy typowe dla pierwszych tygodni ciąży, takie jak mdłości, tkliwość piersi, problemy żołądkowe, a także wahania nastrojów. Jednak w wielu sytuacjach, zwłaszcza wtedy, gdy para stara się o dziecko, test ciążowy wykonuje się wcześniej, aby skontrolować, czy pojawiła się już ciąża. Kiedy wykonać test ciążowy po stosunku? Wszystko zależy od czułości testu ciążowego. Warto pamiętać o tym, że przeprowadzenie testu ciążowego ma sens najwcześniej 8 dni po zbliżeniu seksualnym i po owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej do kobiecego jajowodu. Należy pamiętać o tym, że zbyt wcześnie wykonany test ciążowy może pokazać nieprawdziwy wynik, dlatego warto poczekać, a także wybrać test o odpowiedniej czułości.

Czułość testów ciążowych

Na rynku można znaleźć testy ciążowe o zróżnicowanej czułości. Czułość oznacza najniższe stężenie hCG, jakie jest w stanie wykryć test, na podstawie czego pokazuje pozytywny wynik. To na podstawie czułości testu wiemy, kiedy wykonać test ciążowy. Ultraczułe testy do 10 mU/ml są w stanie wykryć nawet bardzo wczesną ciążę, można użyć ich już w kilka dni po potencjalnym zapłodnieniu. Popularne są również testy do 25 mU/ml, które wykonuje się najwcześniej 7-10 dni po odbyciu stosunku płciowego. Wcześniej nie warto tego robić w przypadku testów o czułości do 25 mU/ml, ponieważ wynik może okazać się po prostu nieprawdziwy.

Jakie testy ciążowe są dostępne na rynku?

Gdy wie się już, kiedy wykonać test ciążowy, kolejnym ważnym krokiem staje się wybranie odpowiedniego produktu. Wśród testów ciążowych dostępnych powszechnie w aptekach znajdziemy przede wszystkim popularne testy wykrywające stężenie hormonów ciążowych w moczu. Dzięki odpowiedniemu doborowi testu można mieć większą pewność co do obecności ciąży lub jej braku, dlatego też warto sięgać jedynie po sprawdzone, profesjonalne testy ciążowe z apteki. Najpopularniejsze testy ciążowe to test płytkowy, paskowy i strumieniowy. Czym się od siebie różnią?

Test ciążowy płytkowy

Test ciążowy płytkowy należy do najpopularniejszych testów na polskim rynku. Jego działanie jest bardzo proste. Wystarczy skierować pasek strzałką w dół, a następnie zanurzyć test w świeżo oddanym moczu na kilka sekund, według instrukcji producenta na opakowaniu. Następnie należy odłożyć test na czystą powierzchnię i chwilę odczekać. Wynik pojawia się po chwili i należy odczytać go zgodnie z instrukcją.

Test ciążowy paskowy

Kolejną popularną na rynku kategorią testów ciążowych są testy paskowe, które działają nieco inaczej od płytkowych. W tym przypadku należy pobrać mocz z czystego pojemnika pipetą i nanieść kilka kropel na okienko próby znajdujące się na teście. Później trzeba odczekać kilka minut i odczytać wynik zgodnie ze wskazaniem producenta.

Test ciążowy strumieniowy

Istnieją również strumieniowe testy ciążowe z moczu. Przed wykonaniem domowego badania ściąga się nakładkę z testu, odsłaniając końcówkę do pobrania moczu. Trzymając test za uchwyt, należy umieścić jego końcówkę pod strumieniem na około 10 sekund, co umożliwia wykonanie testu. Później należy odczekać chwilę i odczytać wynik.

Kiedy wykonać test ciążowy z krwi?

Kiedy wykonać test ciążowy hormonu beta HCG z krwi? Należy zrobić to zarówno w momencie, gdy podejrzewamy ciążę, a test z apteki okazuje się mieć wynik negatywny, jak i w sytuacji, gdy test z moczu okazał się pozytywny. Testy z krwi są niezwykle precyzyjne i rozwiewają kobiece wątpliwości dotyczące potencjalnej ciąży.


Sprawdź: https://gemini.pl/kategoria/sprzet-i-akcesoria-medyczne/testy-diagnostyczne/testy-ciazowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger