09:34

Jak dbać o noworodka latem? Trzy kroki właściwej pielęgnacji i ochrony w czasie wakacji



Każda pora roku wymaga innych działań prewencyjnych, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie i samopoczucie maluszka. Lato to na pewno jedna z tych przyjemniejszych pór roku, bo przecież w końcu świeci słońce i jest tak miło, i sympatycznie. Jednakże tam, gdzie dużo słońca tam i wysoka temperatura.

Zobacz co możesz zrobić jako rodzic, aby Twoje maleństwo mogło bezpiecznie spędzać czas podczas upałów. Bo przecież sama czapeczka ochronna nie wystarczy! Sprawdź, jak dbać o noworodka latem i nie dopuść do jego przegrzania czy powstania potówek. Oraz po prostu dowiedz się jak możesz ułatwić Swojemu dziecku przeżycie uciążliwych upałów.

Po pierwsze, kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym

O naturalnych kosmetykach przeciwsłonecznych pisaliśmy szerzej już tutaj https://www.ekomaluch.pl/Kosmetyki-przeciwsloneczne-dla-dzieci-Jak-wybrac-krem-z-filtrem-UV-dla-niemowlaka-blog-zul-1622461104.html, jednakże chcemy jeszcze raz przypomnieć jak niezbędne jest ich stosowanie. Nie chodzi tutaj tylko o zapobieganiu oparzeniom słonecznym, które są bolesne dla każdego. Nie zapominajmy, że to właśnie szkodliwe promieniowanie może odpowiadać za zmiany nowotworowe. Tak, promienie słoneczne jest potrzebne do syntezy niezbędnej witaminy D3, która jest szczególnie istotna u małego dziecka, które rośnie i się rozwija, ale w nadmiarze może być szkodliwe. A nic nie zapewni lepszej i skuteczniejszej ochrony niż odpowiednio dobrany ekologiczny, naturalny kosmetyk z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Naturalny krem przeciwsłoneczny powinien być stosowany przed każdym wyjściem na dwór oraz regularnie reaplikowany, zgodnie z zaleceniami producenta. Zapoznaj się z naszym wpisem na blogu, który opisuje, jak stosować ekologiczne kosmetyki przeciwsłoneczne. Oczywiście pomimo stosowanych środków ostrożności oparzenia słoneczne i tak mogą wystąpić- cóż na to też są skuteczne ekologiczne kosmetyki na poparzenia dla dzieci, które warto mieć zawsze pod ręką na wszelki wypadek.

Po drugie odpowiedni ubiór i materiały na lato

Latem szczególnie trzeba sięgać po ubrania i akcesoria, które są wykonane z naturalnych, oddychających i przewiewnych tkanin. Takie materiały jak len, bawełna czy włókna bambusowe to idealni sprzymierzeńcy nie tylko noworodków! Dlaczego warto sięgnąć po tekstylia wykonane z tych włókien?

Len- ma działanie antybakteryjne i antyalergiczne, jest przewiewny, oddychający, nie elektryzuje się, nie podrażnia skóry, jest odporny na bardzo wysokie temperatury, nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV.

Bawełna- posiada właściwości higroskopijne, dobrze przepuszcza powietrze, nie podrażnia skóry.

Tkanina z włókna bambusowego- ma właściwości termoregulacyjne (może mieć niższą temperaturę od otoczenia), dobrze absorbuje wilgoć, ma właściwości antybakteryjne i antyodorowe, szybko schnie co uniemożliwia rozwój bakterii.

To na co jeszcze można zwrócić uwagę w przypadku wyboru tekstyliów wykonanych naturalnych włókien to to, że te materiały są w 100% biodegradowalne i nie szkodzą środowisku naturalnemu. Jest to tylko kolejny argument zachęcający do korzystania z tych materiałów.

Warto zwrócić uwagę czy ubranka naszego dziecka są na pewno wykonane z tych oddychających i przewiewnych tkanin, ponieważ syntetyczne materiały mogą uczulać, obcierać no i nie pozwalają skórze oddychać. Zamień ciepły zimowy kocyk na bambusowy kocyk na lato czy może nawet kocyk lniany. Bawełniane ubranka zapewnią natomiast Twojemu dziecku komfort podczas upałów. Taki zestaw to nie tylko ochrona przed przegrzaniem, ale także zapobieganie potówkom.

Przyczyną potówek jak sama nazwa wskazuje jest pot i zatkanie porów. Przyczyną jest wysoka wilgoć oraz wysoka temperatura. Spowodować to może nieodpowiednia pielęgnacja, ubiór czy zbyt wysoka temperatura otoczenia. Letnie upały stwarzają idealne warunki do rozwinięcia się tych stanów zapalnych, ale można im skutecznie zapobiec. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy używane emolientowe kosmetyki nie są zbyt ciężkie i zbyt tłuste, mogą one hamować oddychanie skóry oraz zatykać pory. Należy sprawdzić też czy stosowane preparaty do kąpieli i mycia dla dzieci nie zawierają mocnych, wysuszających detergentów. Dobrze jest, aby pielęgnacja noworodka zawsze była dostosowana do każdej obecnej pory roku czy pogody.

Jak widać wiele tych zachowań działa prewencyjnie na wiele nieprzyjemnych sytuacji. Kolejną z nich jest też pilnowanie, aby maluszek miał zawsze sucho- i nie chodzi tu też tylko o regularne zmienianie pieluszek. Ale zadbanie o to, żeby cała skóra cały czas pozostawała sucha i czysta. Systematyczne wycieranie i zmienianie ubranek na pewno ułatwią przetrwanie upałów.

Po trzeci, zdrowy rozsądek i umiar

Jest to ostatnia, ale chyba najważniejsza porada i odpowiedź na pytanie “jak nie przegrzać niemowlaka?” czy “jak dbać o noworodka latem?”. Kremy, kocyki, czapeczki w niczym nie pomogą i nie uchronią przed niczym, jeśli nierozważnie będziemy korzystać ze słońca. Oto kilka zasad bezpieczeństwa, do których warto się stosować:

  1. Nie spędzać czasu na zewnątrz pomiędzy godziną około 11-16, ponieważ jest to najgorętszy moment w ciągu dnia i słońce świeci najmocniej. Spacery najlepiej zaplanować na wczesne ranki lub wieczory, kiedy jest nadal ciepło, ale też rześko.
  2. Nie wystawiać na za długo na bezpośrednie słońce, dobrze jest znaleźć jakiś cień czy miejsce, gdzie jest delikatny przewiew czy przepływ świeżego powietrza.
  3. Robić przerwy w spędzaniu czasu na zewnątrz, żeby organizm mógł odpocząć w chłodniejszym miejscu.
  4. Nie zostawiać dziecka samego w samochodzie, może to grozić nie tylko zdrowiu, ale też i życiu! Samochód podczas upałów nagrzewa się błyskawicznie, a wewnątrz bardzo szybko kończy się świeże powietrze.

Pamiętajmy, że środki ochrony czy zachowanie bezpieczeństwa latem dotyczy nie tylko dzieci, ale też i ich rodziców. Dorosłemu człowiekowi także grożą podobne niebezpieczeństwa podczas upałów, a bezpieczny rodzic to bezpieczne dziecko. Zdrowy umiar, odpowiednie przygotowanie i przemyślenie pozwoli na przyjemne spędzanie czasu podczas upalnych wakacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger