11:18

Ekorodzicielstwo – jak dbać o niemowlę w duchu zero waste?Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by praktykować wychowanie dziecka w myśl idei zero waste. Co to oznacza w praktyce? Zrezygnowanie lub ograniczenie do minimum produkty, które odpowiadają za produkcję śmieci. Stawia się więc na minimalizm i wielorazowość, co w przypadku życia z niemowlęciem jest wyzwaniem niełatwym, ale za to wyjątkowo ciekawym i prowadzącym do dobrych zmian.

Niemowlę i zero waste – jak zacząć?

Praktykowanie wychowania w duchu zero waste można rozpocząć jeszcze przez narodzinami dziecka, podczas kompletowania wyprawki. Czym się kierować? Przede wszystkim nie kupować niczego, co nie jest absolutnie niezbędne, a stawiać na jakość produktów. Należy zwracać uwagę na surowce – powinny nadawać się do recyklingu lub dawać się łatwo utylizować.

  • Mile widziane są szkło, papier i drewno, choć oczywiście nie wszystkie produkty będą dostępne w takich wersjach. Warto postawić na kosmetyki do pielęgnacji w szklanych słoiczkach, zakupić szklane butelki, wybierać te artykuły, które są przyjazne środowisku i ograniczają opakowania i które nadają się do ponownego wykorzystania, co zazwyczaj jest zaznaczone na opakowaniach.
  • Nie bez znaczenia jest również wielorazowość – w tym przypadku idea zero waste to ogromna korzyść i… oszczędność dla rodziców! Zgodnie z nią nie należy bowiem kupować np. nawilżanych chusteczek, a korzystać z materiałowych ręczników i wody. Warto także poznać możliwości zmiany tradycyjnych pieluch na takie, które będą przyjazne środowisku.
  • Idea zero waste może także przenikać do świata dziecięcych zabawek, także tych pierwszych, jak grzechotki i gryzaki. Mogą one być wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu, drewna lub innych certyfikowanych tworzyw.
  • Jeśli chodzi o odzież dla dzieci – warto stawiać na jakość, która zapewni dłuższe użytkowanie i możliwość sprzedania lub oddania ubrań innym rodzicom, a także naturalność wykorzystywanych do produkcji surowców.

Wybierając artykuły dla dziecka, warto zwracać uwagę na „eko-etykiety” i odznaczenia, które znajdują się na produktach (np. Ecolabel), świadczące o tym, że są one przyjazne środowisku.

Wielorazowe pieluchy dla niemowląt

To, ile pieluch zużywają dzieci, jest nie do zliczenia! Jakie pieluchy dla noworodka wybrać, jeśli chce się kierować ideą zero waste? Takie, które nie generują odpadów, a jednocześnie pozwalają na oszczędność, czyli popularne ostatnio pieluchy wielorazowe. Nie są one tym samym, co dobrze znana tetra – stworzone są po to, by ułatwić życie rodzicom i zapewnić maksimum komfortu dzieciom, a więc są wygodnie wkładane oraz posiadają łatwe do prania, najczęściej bambusowe wkłady.

Karmienie dziecka w stylu zero waste

Jedną z zasad zero waste brzmi „nie marnować”. Dotyczy to wszystkiego, w tym także jedzenia. Dlatego jeśli chce się wychowywać dziecko w duchu zero waste, należy przyłożyć się również do sposobów jego karmienia. Warto zrezygnować z wszelkich gotowych pokarmów, zamkniętych w tubkach, słoikach i pudełeczkach, a gotować samemu, w ilości odpowiedniej dla dziecka. Warto również od początku przyzwyczajać dziecko do klasycznych, szklanych naczyń, takich, z których korzysta całą rodzina, choć ze względu na praktyczność i bezpieczeństwo, warto wybrać coś stałego. Nie musi to być jednak plastik! Można wybrać zastawę drewnianą lub bambusową lub zdecydować się na plastik pochodzący z recyklingu.

Dziecku nie trzeba również kupować specjalnie butelkowanej wody, jeśli nie ufa się tej płynącej z kranu. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek lub butelkę filtrującą, która całkowicie eliminuje konieczność zakupu wody w plastikowych butelkach.

Praktykowanie idei zero waste przy niemowlaku, w okresie, w którym dochodzi do całkowitego przeorganizowania dotychczasowego życia, jest sporym wyzwaniem. W wielu przypadkach może wydawać się niemal niedorzeczne i utrudniające życie. Po co bowiem prać pieluchy, skoro wymyślono jednorazowe? Po co trzymać ciężkie, szklane słoiczki, skoro plastikowe przynajmniej się nie potłuką? Po co gotować posiłki, skoro są gotowe, wysokiej jakości? Pytania można mnożyć. Jednak idea zero waste polega przede wszystkim na zmianie myślenia i nastawienia. Okres połogu, choć trudny, paradoksalnie idealnie temu sprzyja. Jeśli uda się wypracować zmiany, nawet drobne, w tak ciężkim okresie, w pierwszych miesiącach życia dziecka – będzie to godne podziwu i zmotywuje rodziców do dalszych działań. Nie od razu trzeba być specjalistą i mistrzem zero waste – każdy krok, nawet mały, będzie ważny i wniesie pozytywne zmiany w życie rodziny, jak np. ograniczenie ilości produkowanych śmieci i rzeczy, które zagracają przestrzeń. Najtrudniejsza jest zmiana nawyków, jednak w efekcie przynosi ona wiele korzyści, zarówno dla rodziców, jak i dziecka, a przede wszystkim – środowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger