12:00

Im mniejsza grupa w przedszkolu, tym lepiej? Jak to jest?Nie od dziś można spotkać się z przekonaniem, że im mniejsza grupa w przedszkolu, tym lepiej. Czy tak faktycznie jest? Czy liczebność grupy ma jakieś znaczenie? Sprawdzamy.

Skąd takie zainteresowanie mniejszymi grupami w przedszkolu?

Kiedyś nie zwracano tak dużej uwagi na liczebność grupy w przedszkolu. Co więcej, uważano nawet, że im więcej dzieci, tym każde z nich ma większe szanse na znalezienie przyjaciół. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło i teraz więcej rodziców bierze pod uwagę nie tylko, czy niepubliczne przedszkole jest profesjonalne, ale również jak liczne są grupy.

Najczęściej jest to spowodowane przekonaniem, że w mniejszych grupach więcej uwagi poświęca się każdemu dziecku. Niektórzy rodzice nawet twierdzą, że mniejsze zespoły w przedszkolu gwarantują większe bezpieczeństwo dziecku, a jego rozwój przebiega o wiele lepiej. Czy tak faktycznie jest? Okazuje się, że nie.

Jakie grupy w przedszkolu wybrać?

Prawdę mówiąc, to małe grupy wcale nie gwarantują maluchowi prawidłowego rozwoju, ponieważ nie będzie w stanie poczuć się częścią większego społeczeństwa. Optymalna ilość dzieci oscyluje w granicach 25 osób. Niektórzy rodzice pewnie uznają taką grupę za zbyt liczną, lecz praktyka pokazuje, że taka liczebność sprawia, że każde z nich ma idealną okazję do tego, żeby znaleźć sobie przyjaciół, jak również odkryć, jakie miejsce zajmuje w danym teamie.

Co więcej, istotne znaczenie ma nie tylko liczebność, ale również odpowiednia organizacja danej placówki. Jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym przedszkolem, to możemy być pewni, że nauczanie będzie tak prowadzone, żeby nie zaszkodzić rozwojowi dziecka, ani też nie zakłócić jego bezpieczeństwa. Profesjonalne placówki do opieki nad większą grupą przedszkolaków zatrudniają odpowiednią ilość opiekunów, czy nauczycieli.

Dzięki temu każde dziecko ma zapewnioną opiekę i rodzice nie muszą obawiać się o to, że zostanie pominięte w nauczaniu, bo tak się nie stanie. Wszystkie maluchy traktowane są jednakowo, a co za tym idzie, poświęca się im jednakową ilość uwagi.

Podsumowując, liczebność grupy w przedszkolu ma znaczenie, ale nie może być ona ani za mała, ani też za duża. Co więcej, szukając dla swojej pociechy placówki, nie powinniśmy kierować się tylko małą liczebnością grup, ale przede wszystkim tym, czy dane miejsce doświadczone i odpowiednio przygotowane do prowadzenia zajęć. Godne uwagi to oczywiście przedszkola, które zatrudniają profesjonalnych pedagogów i nie mają braków w kadrach.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Elipsa - niepubliczne przedszkole Poznań Swarzędz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger