23:48

Test ciążowy - informacje dotyczące sposobu wykonania, wiarygodności i wyników badania.


Ciąża to stan, w którym w ciele kobiety rozwija się nowe życie. Do zapłodnienia dochodzi podczas stosunku seksualnego mężczyzny i kobiety, jak również w przypadku ingerencji działań zewnętrznych, takich, jak In vitro. W jaki sposób rozpoznać brzemienny stan? Czym jest test ciążowy? Jak odczytać wynik badania? Czy wykonanie tego rodzaju testu jest wiarygodne?

Czym jest test ciążowy?


Wykonanie próby ciążowej to jedna z najbardziej powszechnych metod wykrywania płodu w ciele człowieka. Dzięki konstrukcji testu możliwe jest rozpoznanie kosmówki produkowanej przez tromboplasty, obecnej w moczu kobiety. Test ciążowy wykonywany jest w pierwszej kolejności. Jeśli przyszła mama podejrzewa u siebie rozwój zarodka, może zakupić i bezproblemowo wykonać tego rodzaju test. Czy wszystkie próbki wyglądają tak samo? Jakie rodzaje testów ciążowych obecne są na rynku? W jaki sposób działają?

Rodzaje i typy testów ciążowych


Wśród obecnych na rynku testów możliwe jest wybranie najbardziej odpowiedniego dla siebie. Każdy z nich różni się między sobą sposobem jego wykonania i pobrania materiału do badania. Wśród wiarygodnych i dostępnych pakietów należy wyróżnić test ciążowy:
- płytkowy – nasienie sienie kropli moczu na płytkę testu, za pomocą dołączonej do pakietu pipety,
- paskowy – zanudzenie testu w próbce moczu oddanej do kubeczka,
- strumieniowy – przytrzymanie końcówki produktu pod strumieniem oddawanego moczu.
Każdy z testów daje tak samo wiarygodne wyniki. Należy jednak pamiętać przydatności testu, gdzie ważnym czynnikiem jest data ważności testu ciążowego.

Wyniki wykonanego testu ciążowego


Wynik wykonanego badania za pomocą odpowiednio dobranego testu widoczny jest już po kilku minutach. Najpierw pojawia się jednak kreska, która świadczy o sprawnym działaniu urządzenia. Po odczekaniu 2-4 minut powinna pojawić się kolejna, świadcząca o zapłodnieniu. Obecność dwóch linii oznacza pozytywny test ciążowy czyli ciążę. Brak drugiego paska wyklucza jej obecność. Zarówno pozytywny wynik, jak i negatywny test ciążowy warto powtórzyć, jak również potwierdzić kolejnymi, bardziej zaawansowanymi badaniami.

Wiarygodność testu ciążowego


Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – czy test ciążowy może się mylić? Jak bardzo wiarygodne daje wyniki? Otóż wiarygodność tego rodzaju badań oceniana jest na 90-95%. Jednakże istnieją przypadki, w których ocena może być fałszywa, a na jej wynik wpływać wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników.

Kiedy wykonać test ciążowy?


Termin przeprowadzenia testu ciążowego jest dowolny. Jednakże nie warto przeprowadzać badań wcześniej niż przed datą spodziewanej kolejnej miesiączki – jest to około 14 dzień uwolnienia komórki jajowej.
Test ciążowy należy wykonywać zgodnie z instrukcją zawartą w pudełku, jak również w warunkach higienicznych – zminimalizuje to ryzyko pomyłki podczas odczytu wyniku i analizy składu moczu. Kolor oraz wyrazistość powstałych kresek na panelu testu nie ma znaczenia – nawet jasno blada linia może oznaczać wynik pozytywny, czyli ciążę. Na ostateczną ocenę należy poczekać kilka minut – zawsze wytyczonych przez producenta – dłuższe szczekanie i zmiana stanu po 10-15 minutach może być wadliwa i niewiarygodna. Poszczególnerodzaje testu ciążowego również nie wpływają na sam wynik, są jedynie skoncentrowane na różnorodnym poborze materiału potrzebnego do badania. Charakterystycznymi cechami dobrego testu ciążowego są m.in.:
- test dobrze i szczelnie zapakowany,
- odpowiednia data przynależności,
- obecność atestów,
- wysoka jakość wykonania, itp.

Artykuł przygotowany we współpracy z mlodamamo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger