11:45

Syrop (miodek) z mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski, potocznie zwany mleczem to dość popularna roślina w naszym kraju. Teraz możemy go spotkać praktycznie wszędzie. Czy wiecie, że roślina ta ma mnóstwo prozdrowotnych zastosowań? Opowiem Wam o nich w dzisiejszym wpisie, jak i podzielę się przepisem na pyszny i zdrowy syrop z mniszka lekarskiego.

 


Na początku muszę Wam wyjaśnić fakt, iż to, że mniszek lekarski nazywany jest mleczem jest błędem. To są dwie różne rośliny :)

Mniszek lekarski ma wiele zastosowań leczniczych, m.in.
  • właściwości przeciwnowotworowe;
  • działanie wzmacniające odporność;
  • właściwości przeciwcukrzycowe;
  • działanie poprawiające trawienie;
  • właściwości moczopędne
  • wspiera odchudzanie;
  • wspiera leczenie chorób skóry.

W zeszłym tygodniu robiłam syrop z mniszka lekarskiego. Oczywiście podzielę się z Wami przepisem. Najpierw jednak powiem o jego działaniu. Miodek z mniszka działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Pomaga w zapaleniu gardła i napadach kaszlu. Pomaga też w problemach żołądkowych i skórnych. 


Syrop najlepiej robić w maju, gdyż wtedy są najbardziej dojrzałe. Trzeba też wiedzieć, że kwiaty należy zbierać w słoneczny dzień, koniecznie przed południem- wtedy płatki mają najwięcej smaku i aromatu. Nie powinno się też zbierać kwiatów, rosnących przy drogach czy polach, gdyż mogą być skażone nawozami czy innymi zanieczyszczeniami.

Składniki:
800 g kwiatów mniszka lekarskiego (same kwiaty, bez łodyg)
2 l. wrzącej wody
2 cytryny
2 kg cukru

Wykonanie:
Kwiaty mniszka lekarskiego po zerwaniu rozkładamy na gazecie na kilkanaście minut, by pozbyć się owadów. Następnie w garnku zalewamy wrzącą wodą i gotujemy ok. 10- 15 minut. Po tym czasie dodajemy wyparzone i pokrojone w plasterki cytryny. Mieszamy i odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny.
Po tym czasie dokładnie odcedzamy zawartość (najlepiej przez gęste sitko, bądź gazę). Dodajemy cukier i podgrzewamy na małym ogniu do rozpuszczenia się cukru.
Gorący miodek przelewamy do wymytych i wyparzonych słoików. Słoiki zawijamy w koc na 3-4 godziny, po czym odstawiamy do góry dnem do całkowitego wystygnięcia.

Syrop ma konsystencję płynnego miodu.

Z podanych porcji zrobiłam 10 słoiczków 300 ml syropu :) Już żadne choróbsko nam nie straszne, będziemy przeciwdziałać metodami naturalnymi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger