23:16

Jak przygotować rabatkę na wiosnę?

Wiosna zagościła już na dobre... I oby królowała aż do lata. Wiosna to czas zieleni, słońca i... pierwszych prac polowych. Jak przygotować rabatkę wiosną, by cieszyła wzrok feerią barw różnorakich kwiatów i roślin? O tym w dzisiejszym poście...Gleba. Dobrze przygotowane podłoże to podstawa. Ziemia powinna być bogata w składniki odżywcze- zatem jeśli mamy glebę piaszczystą bądź gliniastą powinniśmy zmienić jej strukturę i zaopatrzyć w niezbędne wartości odżywcze. Zatem od tego zaczynamy. Następnie szpadelek i przekopujemy rabatkę. Jeśli ktoś ma takie przydatne urządzenie, jak glebogryzarka, to sprawa jest o wiele bardziej prostsza i o wiele mniej pracochłonna i czasochłonna. U przygotowanie ziemi pod kwiatuszki  w zeszłym roku mężowi zajęło ok. 15 minut! Dlatego, jeśli macie działkę, to taki sprzęt jest jak najbardziej potrzebny i przydatny i ja go polecam! W tym roku już musiałam użyć motyczki, gdyż jesienią posadziłam trochę roślinek, zostały też rośliny stałe, czy też np. lilie, których cebulek się nie wykopuje na zimę. Trzeba też usunąć z ziemi wszelkie śmieci czy zanieczyszczenia. Należy zrobić to jak najwcześniej, najlepiej zaraz po tym, jak ziemia obeschnie po zimie, gdyż szybciej pozbędziemy się chwastów, które jeszcze nie zdążą wypuścić pędów. Warto też pamiętać, by rabatkę umiejscowić w nasłonecznionym miejscu. 


Czy nawozić? Cóż, to jest indywidualna sprawa. Ja w zeszłym roku kupiłam super mega wypasiony i tak samo drogi nawóz pod kwiaty rabatowe i nie zauważyłam zbytnich rezultatów. Dlatego też w tym roku odpuściłam sobie nawożenie „chemiczne”. Moim zdaniem najlepszy jest nawóz „swój” czyli kompost i obornik. 


Gdy już mamy odpowiednio przygotowane podłoże i ewentualnie nawoziliśmy je możemy pomyśleć o roślinkach. Pamiętajcie, by tak dobierać rośliny, by były przystosowane do gleby. Jeśli mamy rabatkę w zaciemnionym miejscu, to nie sadźmy na niej roślin światłolubnych itp. Ja część cebulek- tulipany, hiacynty czy narcyzy posadziłam jesienią. Teraz posadziłam mieczyki, lilie, irysy, dalie i byliny- hibiskusa, liliowca oraz żurawkę. Byliny kupowałam w sklepie internetowym Kraina Bylin. Cóż mogę powiedzieć- sklep posiada wielki wybór bylin- do wyboru do koloru a także mnóstwo rodzai traw ozdobnych. Wysyłka realizowane jest ekspresowo a same sadzonki są bardzo dobrze zabezpieczone i dokładnie oznaczone. Już od dwóch tygodni siedzą w ziemi i widzę, że coraz bardziej się zaczynają rozwijać. Dlatego też, jeśli wahacie się, czy bezpieczne jest kupowanie sadzonek roślin w internecie, to w tym sklepie możecie jak najbardziej! 
Przy sadzeniu roślin wiosną należy zwrócić uwagę, jak toleruje ewentualne przymrozki, bądź ochłodzenia. Dlatego ja profilaktycznie otuliłam otuliną ciepłolubnego hibiskusa oraz magnolię.  Podlewanie. Podlewanie roślin jest bardzo ważne. Woda i promienie słoneczne to ich podstawowe składniki rozwoju. Podlewać należy zwłaszcza byliny, które potrzebują jakiegoś czasu na adaptację w nowym podłożu. 


Należy też pamiętać o usuwaniu trawy i chwastów, które mają tendencję do ciągłego nawracania. Kwiaty i chwasty to nie jest najlepsze połączenie, należy więc regularnie pielić rabatkę, by cieszyć się pięknym ogrodem. 


 Macie ogródki rabatki? Gdzie kupujecie sadzonki? Czy zajrzeliście już do sklepu internetowego Kraina Bylin? A może zrobiliście już tam pierwsze/ kolejne zakupy? Pochwalcie się! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger