22:53

Zabawa przez naukę? TAK!

Nauka to bardzo ważny aspekt życia człowieka. Otwiera drzwi do wszystkiego, co ważne- kariery, willi z basenem czy po prostu życiowej mądrości. Jestem zdania, że powinniśmy uczyć dzieci już od najmłodszych lat? Książki, kolorowanki? Jak najbardziej. Ja starałam się wpoić moim chłopcom wiedzę. I chyba się udało, skoro często słyszałam pochwały pod ich kierunkiem, że dużo umieją, dużo wiedzą... Marcin szybko pojął literki i czytanie, Filipa- ciężko zagiąć w liczeniu.
Tylko uwaga. Należy również uważać, by nie przegiąć w drugą stronę. Brak pracy z dzieckiem jest zły. Nadmierna praca- również.Opowiem Wam, jak to było u nas.

Jestem osobą ambitną. I wyobraźcie sobie- postawiłam sobie za cel, że Marcin do końca roku szkolnego będzie płynnie czytał i pisał. Do dziś sama się na siebie wkurzam, jak przypominam sobie, jak to dziecko miało ze mną źle. Wracaliśmy ze szkoły, był obiad, godzinka odpoczynku i nauka. Literki, cyferki, ćwiczenia języczkiem i jeszcze gry logopedyczne. Doszło do tego, że on nie chciał do domu wracać ze szkoły- tak miał przyciśniętą śrubę. Nie słuchałam nauczycielki, która radziła, by czasem wstrzymać i nie zmuszać. I co? Osiągnęłam skutek odwrotny. Marcin nie chciał pisać, czytać. No kurczę jak to? Przecież ja to robię dla jego dobra! I wtedy przyszło opamiętanie. Czego, durna kobieto wymagasz od 7 latka? By był drugim Einsteinem? Odpuściłam. Dałam mu trochę na wstrzymanie, nie zmuszałam. I co? Przyszedł do mnie kilka dni temu z pytaniem, czy mogę mu pokazać, jak pisze się „Polska”, bo on chce to pisać. Poczytaliśmy też troszeczkę. Ponadto staram się też ćwiczyć z chłopcami poprzez zabawę. Na rynku jest tyle fajnych rzeczy, że jest w czym wybierać. Dziecku wydaje się, że się bawi, a tak naprawdę uczy się. I to z prawdziwą przyjemnością. A jak główka jest zrelaksowana to więcej przyswaja!

Wbrew pozorom można się też uczyć przez komputer. Oczywiście w ramach rozsądku. Jedną z takich platform edukacyjnych jest Squla. Jest to serwis przeznaczony zarówno dla przedszkolaków, jak i dzieci z klas 1-6. Poprzez rozwiązywanie zadań, łamigłówek uczą się. Znajdziemy tam kilka tysięcy gier, quizów i misji o różnych stopniach trudności. Są też zadania z języka angielskiego przez co dzieci uczą się nowych słówek czy gramatyki. Dzięki temu dzieci zaczynają odnosić sukcesy w nauce i zaczynają to lubić.Jeśli chodzi o nas, rodziców, to możemy na bieżąco kontrolować postępy naszych smyków, dzięki darmowemu kontu rodzicielskiemu.

Jestem na tak!

Kochani, czasem warto odpuścić. Czasem trzeba odpuścić. Przymusem niczego nie zwojujemy. Trzeba dziecko zachęcić, pokazać, że nauka jest fajna, że poszerza horyzonty. Pokazać, że bawiąc się też można się uczyć. Bo przecież dzieci oprócz obowiązków (nauki) powinny mieć też czas na zabawę. I fajnie jest, gdy obie te z pozoru przeciwności łączą się w jedną, fajną całość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger