16:03

Sposób na dziecięce pytania.

Zapewne niejednokrotnie Wasze dzieci zapytały Was o coś, na co nie znacie odpowiedzi. Ja mam trzech ciekawskich kawalerów, więc i częstotliwość takowych pytań trzy razy większa. Przyznam, że niejednokrotnie uciekałam przed niewygodnymi pytaniami do wc, gdzie w telefonie sprawdzałam odpowiedzi. Następnie z miną wszystkowiedzącej bohaterki odpowiadałam na wszelkie zawiłości natury fizycznej, chemicznej czy przyrodniczej.
Jakiś czas temu natknęłam się na ciekawą pozycję Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
„Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci” K. Wollard to pozycja, którą każdy rodzic powinien mieć w domu, a gdy dziecko już samo potrafi czytać- warto mu ją podsunąć na półkę. Ba! Ja sama czytam ją z zainteresowaniem.
Książka to zbór pytań, które nadesłane zostały z całego świata do rubryki „Jak to możliwe”, ukazującej się w amerykańskiej gazecie „Newsday”. Autorami tych pytań były w większości dzieci.
Książka zawiera odpowiedzi 175 najczęściej zadawanych przez dzieci pytań z kategorii:
  • Sztuczki ze światłem i dźwiękiem.
  • Niewidzialne siły, niewidoczne cząstki.
  • Wielki kosmos.
  • Nasza Planeta.
  • Jaka jest pogoda.
  • Świat zwierząt (i roślin).
  • Wszystko o mnie (i o Tobie).
Odpowiedzi na wszystkie zagadnienia są wyczerpujące, napisane językiem przystępnym zarówno dla 4- latka, jak i 12-latka. Wszystko to okraszone jest z satyrycznymi ilustracjami Debry Solomon. A do tego wszystkiego dołączone są ciekawostki.
U nas książka na co dzień pełni funkcję „czytanki na dobranoc”. Jednak kilka razy wykorzystywałam ją w sytuacjach „awaryjnych”, m.in. odpowiadając na pytanie „skąd się bierze mgła” lub „jak powstają płatki śniegu”.
Książkę przedstawiłam z punktu widzenia mamy 3, 5 i 7- latków, jednak uważam, że byłaby idealną pomocą naukową dla dzieci starszych.
Za czasów podstawówki i gimnazjum miałam taką książkę historyczną. Podawane tam były daty najważniejszych wydarzeń w Polsce. Daty z dniem i miesiącem, czego przeważnie nie było w podręcznikach. Niejednokrotnie udawało mi się zabłysnąć na lekcji czy klasówce podając pełną datę. Tak samo ta książka może sprawić, że uczeń zaskoczy nauczyciela niejedną ciekawostką.







A Wy jakie macie sposoby na ciekawskie pytania dzieci?


Książka do kupienia m.in. na stronie Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger