16:03

Sposób na dziecięce pytania.

Zapewne niejednokrotnie Wasze dzieci zapytały Was o coś, na co nie znacie odpowiedzi. Ja mam trzech ciekawskich kawalerów, więc i częstotliwość takowych pytań trzy razy większa. Przyznam, że niejednokrotnie uciekałam przed niewygodnymi pytaniami do wc, gdzie w telefonie sprawdzałam odpowiedzi. Następnie z miną wszystkowiedzącej bohaterki odpowiadałam na wszelkie zawiłości natury fizycznej, chemicznej czy przyrodniczej.
Jakiś czas temu natknęłam się na ciekawą pozycję Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
„Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci” K. Wollard to pozycja, którą każdy rodzic powinien mieć w domu, a gdy dziecko już samo potrafi czytać- warto mu ją podsunąć na półkę. Ba! Ja sama czytam ją z zainteresowaniem.
Książka to zbór pytań, które nadesłane zostały z całego świata do rubryki „Jak to możliwe”, ukazującej się w amerykańskiej gazecie „Newsday”. Autorami tych pytań były w większości dzieci.
Książka zawiera odpowiedzi 175 najczęściej zadawanych przez dzieci pytań z kategorii:
  • Sztuczki ze światłem i dźwiękiem.
  • Niewidzialne siły, niewidoczne cząstki.
  • Wielki kosmos.
  • Nasza Planeta.
  • Jaka jest pogoda.
  • Świat zwierząt (i roślin).
  • Wszystko o mnie (i o Tobie).
Odpowiedzi na wszystkie zagadnienia są wyczerpujące, napisane językiem przystępnym zarówno dla 4- latka, jak i 12-latka. Wszystko to okraszone jest z satyrycznymi ilustracjami Debry Solomon. A do tego wszystkiego dołączone są ciekawostki.
U nas książka na co dzień pełni funkcję „czytanki na dobranoc”. Jednak kilka razy wykorzystywałam ją w sytuacjach „awaryjnych”, m.in. odpowiadając na pytanie „skąd się bierze mgła” lub „jak powstają płatki śniegu”.
Książkę przedstawiłam z punktu widzenia mamy 3, 5 i 7- latków, jednak uważam, że byłaby idealną pomocą naukową dla dzieci starszych.
Za czasów podstawówki i gimnazjum miałam taką książkę historyczną. Podawane tam były daty najważniejszych wydarzeń w Polsce. Daty z dniem i miesiącem, czego przeważnie nie było w podręcznikach. Niejednokrotnie udawało mi się zabłysnąć na lekcji czy klasówce podając pełną datę. Tak samo ta książka może sprawić, że uczeń zaskoczy nauczyciela niejedną ciekawostką.A Wy jakie macie sposoby na ciekawskie pytania dzieci?


Książka do kupienia m.in. na stronie Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger