03:46

Sarkopenia- co to?

Sarkopenia to schorzenie, o którym nie miałam nawet pojęcia, że istnieje. Przez przypadek się o czymś takim dowiedziałam i postanowiłam zgłębić temat...
Sarkopenia to proces starzenia się tkanki mięśniowej. Wywodzi się z języka greckiego i oznacza nic innego, jak „deficyt tkanki mięśniowej” czy „niedobór ciała”.
Sarkopenia postępuje wraz z wiekiem i nie można nazwać jej chorobą. Określa się ją raczej terminem „zespołu geriatrycznego”.
Wpływa na nią wiele czynników, m.in.:
  • czynniki genetyczne;
  • niewłaściwa dieta;
  • styl życia;
  • brak aktywności fizycznej;
  • przyjmowane leki;
  • przebyte choroby.
Pojęcie to wprowadził w 1989 r. amerykański naukowiec Irvin H.Rosenberg. Początkowo zdefiniował on sarkopenię, jako związany z upływem wieku spadek masy mięśniowej, jednak w 1997 r. poszerzył definicję sarkopenii o niezamierzoną utratę masę mięśni szkieletowych, związanych ze starzeniem się człowieka.
Coraz częściej lekarze pierwsze symptomy sarkopenii zauważają u pacjentów w wieku 30 lat. W ciągu pierwszych 20 emisja choroby jest powolna, jednak potem proces przyśpiesza.
Sarkopenię leczy się poprzez fizykoterapię, ciągłą i długotrwałą rehabilitacją oraz podtrzymywaniem funkcji mięśni. Ważny w leczeniu schorzenia jest sport- dzięki ćwiczeniom można w pewnym stopniu powiększyć przyrost masy mięśniowej. Ponadto ważna jest odpowiednio dobrana dieta, z optymalną zawartością białka. Stosuje się też często hormony steroidowe bądź hormon wzrostu.
Sarkopenia jest zjawiskiem, które powstaje wraz z wiekiem, powodując znaczne ograniczenia ruchowe osób, które na nią cierpią. By uniknąć, bądź opóźnić rozwój sarkopenii należy dbać o aktywność fizyczną oraz stosować zbilansowaną dietę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger