19:17

Badania prenatalne- to warto wiedzieć

Badania prenatalne przeprowadzane są jeszcze w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu a ich celem jest stwierdzenie tudzież wykluczenie wad rozwojowych. Badania takie są bardzo ważne, gdyż wczesne wykrycie wad pozwala na ich zatrzymanie bądź całkowite wyeliminowanie.

Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Inwazyjne, to badania, które mimo że są bezpieczne, to jednak niosą z sobą ryzyko powikłań. Przeprowadzana są jedynie wtedy, gdy istnieje realne ryzyko wystąpienia u dziecka wad. Badania nieinwazyjne polegają jedynie na badaniu usg bądź pobraniu krwi obwodowej kobiety ciężarnej i są całkowicie bezpieczne. Dopiero wtedy, gdy są wykryte nieprawidłowości w badaniach nieinwazyjnych przeprowadzane zostają badania inwazyjne.

Do inwazyjnych zaliczamy:
 • Amniopunkcja
 • Biopsja kosmówki
 • Fetoskopia
 • Kordocenteza
Tymczasem nieinwazyjne testy prenatalne to:
 • Test „PAPP-A
 • Test podwójny
 • Test potrójny
 • Test zintegrowany
 • Standardowe badanie usg w ciąży
 • USG genetyczne
 • NIFTY

Badaniom prenatalnym może poddać się każda kobieta, będąca w ciąży, jednak szczególnie zaleca się je ciężarnym, w których rodzinie,bądź w rodzinie ojca dziecka stwierdzono wady genetyczne, bądź kobieta urodziła już dziecko z wadą genetyczną, gdy wiek matki przekracza 35 lat, tudzież wyniki badań są nieprawidłowe.

Testy prenatalne najczęściej doprowadzają do wykrycia następujących schorzeń: zespołu Downa, zespołu Pataua, zespołu Edwardsa, rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia, zespołu Smitha- Lemliego- Opitza, dystrofii mięśni Duchenne’a, mukowiscydozę, fenylokentonurię, hemofilię, pląsawicę Huntingtona.

Co wtedy, gdy testy wykryją chorobę?
Gdy testy przesiewowe wykażą nieprawidłowości następuje wskazanie do zrobienia badań prenatalnych. Przede wszystkim nie należy wtedy martwić się na zapas, bo tylko 30% nieprawidłowości w badaniach prenatalnych okazuje się prawdziwe. Reszta zostaje wyeliminowana podczas testów. Gdy jednak badanie prenatalne do zły wynik to należy udać się do lekarza, najlepiej do genetyka, gdyż on ma większe doświadczenie w tej dziedzinie. Pomoże on też zrozumieć chorobę, z którą przyjdzie nam się borykać i da wskazówki, jak sobie z nią radzić.

W Polsce badania prenatalne nie cieszą się sporym zainteresowaniem ciężarnych w przeprowadzane są najczęściej tylko wtedy, gdy zachodzi konieczność. To spory błąd, bo wiele wad i schorzeń być może dałoby się uniknąć. Wydaje mi się, że barierą są tu koszty takich badań, które plasują się na granicy:
 • amniopunkcja- od 1300 do 2000 zł
 • biopsja kosmówki- ok. 1300 zł
 • test PAPP-A, test podwójny,, test potrójny- ok. 250 zł
 • test NIFTY- ok. 2400 zł
Jeśli chodzi o badania prenatalne to w grę wchodzą również względy etyczne.
Przede wszystkim dylemat- co jeśli wykryte zostaną jakieś wady? Aborcja? Co prawda w takich sytuacjach jest legalna, jednak to są tylko słowa. Możemy mieć różne przekonania, możemy twierdzić, ze w przypadku wykrycia, ze dziecko jest chore powinno się dokonać aborcji, chociażby po to, by oszczędzić cierpienia dziecku. Jednak nie wiemy, jak zachowalibyśmy się, gdybyśmy to my byli w takiej sytuacji. Takie decyzje są trudne, bardzo trudne i wierzę, że niektóre osoby unikają tych badań, nawet wtedy, gdy są do nich wskazania, by nie wiedzieć, by nie musieć podejmować takich decyzji.

Dylematy niosą również badania inwazyjne. Czy warto ponosić ryzyko wystąpienia powikłań? Co jeśli dziecko okaże się zdrowe a dojdzie np. do poronienia. To także są ciężkie decyzje i dylematy, przed którymi nie chciałabym stanąć. I powiem to głośno, podziwiam osoby, które się z tym muszą zmierzyć, nie wiem skąd czerpią siły. Ja bym ich chyba nie miała...

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

3 komentarze:

 1. Badania prenatalne wykrywają tylko te choroby genetyczne, które wspomniałaś. Warto wspomnieć, że są to najczęściej występujące choroby genetyczne (niedziedziczne), a oprócz nich jest jeszcze około 6 000 innych, które ani inwazyjne, ani nieinwazyjne badania nie są wstanie wykazać. Wyniki badań prenatalnych to tylko określenie prawdopodobieństwa z jakim się urodzi dzidziuś chory. To nie jest jednoznaczny wynik- zdrowy lub nie. Tylko inwazyjne są wstanie dać miarodajny wynik, które wykonuje się do 20 tygodnia ciąży, czyli kiedy już czuć ruchy dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie badania sa konieczne! Znam takich, którzy uważali, że kiedys tego nie było to i teraz nie trzeba robić....cóż.....chyba gorzko potem tego żałowali niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Obowiazek każdej mamy.

  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger