14:31

Czym się kierować przy wyborze wygodnych butów dziecięcych?Dobranie wygodnych butów dla dziecka nie należy do łatwych czynności. Za duże lub za małe będą powodować dyskomfort. Dodatkowo w dłuższej perspektywie źle dobrane obuwie może wpływać na różne nieprawidłowości w rozwoju jak np. wady postawy.

Jak dopasować buty dla dziecka?

Przede wszystkim nie należy kupować dla dziecka za dużego obuwia. Popularnym mitem jest, że wkładka powinna być większa o około 0,5 cm do nawet 1 cm od stopy. Małe dzieci jednak bardzo szybko rosną i prawdopodobnie obuwie zimowe czy letnie i tak nie będzie dobre do noszenia w kolejnym sezonie. W związku z tym najlepiej kupić buty dobrze dopasowane do stopy. Ochronią one przed skręceniami. Zły rozmiar prowadzi do zmiany sposobu chodzenia i krzywego ustawiania stóp. W dłuższej perspektywie zaburza to prawidłowy rozwój kręgosłupa i miednicy.

Jak zmierzyć dziecku stopę?

Najprostszym sposobem na zmierzenie stopy dziecka jest obrysowanie jej na czystej kartce papieru. Maluch powinien stanąć na niej całym ciężarem na stabilnej powierzchni. Palce powinny być wyprostowane, a ołówek, mazak lub długopis powinny być prowadzone prostopadle do krawędzi stopy na całym obrysie. Następnym krokiem jest zmierzenie dwóch najbardziej wysuniętych punktów. W większości przypadków będzie to tył pięty i pierwszy lub drugi palec. Nie przejmujemy się tym, że długości będą się różnić. Praktycznie u każdego dziecka, jak i dorosłego tak właśnie będzie. Rozmiar obuwia należy dobrać do większej stopy. Zapisujemy go w centymetrach i w sklepie dopasowujemy do długości wkładki. Stopy dzieci najlepiej mierzyć co około trzy miesiące. Może okazać się, że maluch nie powie o za małym obuwiu.

Buty dopasowane do wieku dziecka

Na każdym etapie rozwoju malucha należy dobrać inny rodzaj obuwia. Pierwsze to tak zwane buciki niemowlęce. Przeznaczone są one dla dzieci, które raczkują lub potrafią stawać przy meblach. Charakteryzują się zazwyczaj miękkością i nie przeszkadzają w rozwoju stóp. Buty takie stosowane są w celu ochrony np. przed zimnem czy brudem. W pierwszych miesiącach najlepiej aby maluch chodził na boso. Kolejnymi bucikami są te przeznaczone do nauki chodzenia. Powinny je nosić dzieci, które od niedawna zaczęły chodzić. Podobnie jak u niemowlaków zaleca się jednak chodzenie na boso. Ostatnimi bucikami są te dla dzieci przedszkolnych. Noszą je maluchy, które już umieją chodzić. Powinny być one elastyczne i posiadać płaską powierzchnię. Zwrócić należy również uwagę na materiały z jakich są wykonane. Najlepiej, aby były lekkie i oddychające, jak buty Reebok dziecięce. Dzięki temu stopa zachowa świeżość przez cały dzień w przedszkolu czy podczas długich zabaw na zewnątrz.

Sportowe obuwie dla dziecka

Bardzo dobrym wyborem dla dzieci jest zakup obuwia sportowego. Zazwyczaj są one bardzo wytrzymałe i szybciej maluch z nich wyrasta niż je niszczy. Dodatkowo takie buty będą dobrze amortyzować jak i trzymać stopę. Dzięki temu dziecko chętnie będzie chciało chodzić na spacery, ponieważ będzie się mniej męczyć. Z kolei zabawy na placu zabaw czy gra w piłkę będą dużo bezpieczniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger