09:32

Co warto wiedzieć o uzależnieniach mieszanych?Kiedy myślimy o uzależnieniach, zazwyczaj mamy na myśli alkoholizm, narkomanię czy lekomanię. W rzeczywistości jednak, dość często zdarza się, że te problemy się łączą. Uzależnienie od więcej niż jednej substancji określa się mianem „mieszanego”.

Do rozwoju uzależnienia może dochodzić w wyniku zażywania wielu różnych substancji. Osoby, które eksperymentują ze środkami psychoaktywnymi robią to, aby się wyciszyć, zrelaksować lub wręcz przeciwnie - pobudzić. Do stanu odurzenia można się szybko przyzwyczaić, dlatego osoba uzależniona szuka nowych, coraz silniejszych doznań. Właśnie dlatego, tak często dochodzi do uzależnień mieszanych. Chory sięga po kolejne środki, aby przyspieszyć, złagodzić lub zintensyfikować działanie tych zażytych wcześniej. Zdarza się też, że osoba chora zażyje zbyt dużo środków uspokajających, dlatego decyduje się na pobudzające narkotyki, żeby dodać sobie energii. Kolejne środki mogą też być zamiennikiem, jeśli „ulubiona” substancja uzależnionego jest niedostępna. Niezależnie od przyczyny, dochodzi do niebezpiecznej sytuacji, w której, aby dojść do siebie konieczne jest odtrucie polekowe w Warszawie.

Zażywanie kilku substancji na raz jest o tyle ryzykowne, że znacznie rośnie zagrożenie zatruciem. Osoby uzależnione co prawda często mają szeroką wiedzę na temat działania substancji psychoaktywnych, ale i tak zdarza się, że połączą ze sobą środki, których nigdy nie powinno się zażywać jednocześnie. Przyjmowanie kilku substancji o podobnym składzie i działaniu zwiększa też ryzyko przedawkowania.

Ośrodki leczenia alkoholizmu i innych uzależnień

Uzależnienie mieszane, podobnie jak każde inne, można oczywiście z powodzeniem leczyć. Liczne ośrodki leczenia alkoholizmu w Warszawie pomagają również pacjentom, którzy są uzależnieni od więcej niż jednej substancji. Chorzy często skupiają się na głównym problemie, który pojawił się jako pierwszy. Alkoholik, który z czasem sięgnął również po leki, zazwyczaj jest przekonany, że wystarczy leczyć alkoholizm, a problem lekomanii sam się rozwiąże. Dobry terapeuta podchodzi jednak do każdego pacjenta kompleksowo. Podczas terapii warto skupić się na wszystkich uzależnieniach, z którymi zmaga się pacjent, ponieważ żaden z nich nie pojawił się bez przyczyny. Nikt nie chciałby doprowadzić do sytuacji, w której alkoholik po wyjściu z ośrodka będzie traktował leki, jako kolejną ucieczkę od rzeczywistości.

Mechanizmy stojące za uzależnieniem często są bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Z dobrym terapeutą można jednak znaleźć wyjście z każdego problemu i na nowo nauczyć się życia w trzeźwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger