14:41

Witamina D - czym się charakteryzuje i za co odpowiada?Jesień i zima to dość trudny okres, jeśli chodzi o wytwarzanie w organizmie człowieka witaminy D. Dzieje się tak, ponieważ na naszą półkulę dociera wtedy znacznie mniej słońca, które to jest potrzebne do syntezy, podczas której powstaje właśnie ta witamina. Czym dokładnie jest witamina D i dlaczego jej suplementacja jest tak ważna w okresie jesienno-zimowym?

Witamina D - czym jest i jak działa?

Witamina D3 to składnik niezbędny dla naszego organizmu, który jest rozpuszczalny w tłuszczach. Akurat ta witamina pełni w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Chodzi tutaj głównie o wchłanianie fosforu, wchłanianie wapnia, a co za tym idzie - ma kluczowy wpływ na prawidłowe kształtowanie się układu kostnego w przypadku niemowląt i dzieci. Jednak witamina D jest ważna także z innego powodu - odgrywa ogromną rolę w układzie immunologicznym. Zapobiega nadciśnieniu, chorobom serca, jej odpowiedni poziom zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy. Jednak trzeba bardzo uważać, ponieważ niebezpieczny może być zarówno jej nadmiar, jak i niedobór.

Czym grozi niedobór witaminy D?

Niedobór witaminy D może mieć dla człowieka zatrważające skutki. Przede wszystkim, w przypadku małych dzieci może dojść do zwyrodnienia układu kostnego. Objawy niedoboru witaminy D to także bóle kości, szybkie przemęczanie się, spadek odporności, nadwaga, ogólne osłabienie, biegunka, choroby przyzębia, bezsenność, bóle mięśni, nadwaga, problemy z apetytem i wiele więcej. W przypadku małych dzieci niskie stężenie witaminy D może wywołać krzywicę żeber, powolny wzrost, powolne zrastanie ciemiączka, płaską główkę czy zaparcia. Mogą w takiej sytuacji występować również stany zapalne skóry czy problemy w funkcjonowaniu układu nerwowego. Nadmiar witaminy D także jest szkodliwy, jednak nie tak bardzo, jak jej niedobór.

Uzupełnianie witaminy D w organizmie

Witaminę D mogą uzupełniać dorośli, a w przypadku dzieci jest ona odgórnie przykazana po porodzie. Jednak zanim sięgniesz po suplement diety dla siebie, koniecznie wykonaj badania, które dokładnie określą, ile tej witaminy D naprawdę potrzebujesz. Należy pamiętać, aby dawkowanie witaminy D było na odpowiednim poziomie - przedawkowanie witaminy D3 może wywołać pewne szkody, takie jak osłabienie, otępienie, bóle oczu, skóry, głowy, a co za tym idzie, może to wywołać kolejne, poważniejsze objawy nadmiaru witaminy d: kamicę nerek, zaburzenia pracy serca czy deformację płodu u ciężarnej. Uzupełnianie witaminy D należy rozpocząć od codziennej ekspozycji na słońce, a także od odpowiedniej diety bogatej w morskie ryby, oleje roślinne czy sery pleśniowe dojrzewające. Dopiero później, gdy niedobór nadal jest widoczny, warto sięgnąć po witaminę D w suplemencie diety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger