13:05

Jaki świat tworzą zabawki twojego dziecka?Zabawa nie powinna być przeznaczona wyłącznie dla dzieci. To podstawowa forma rozwoju człowieka, w każdym wieku. Im jesteśmy starsi i obieramy coraz więcej ról, spychamy zabawę na dalszy plan lub traktujemy ją jako rozrywkę. A tymczasem pełni ona bardzo ważną funkcję. W świecie dziecka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Rozwija kreatywność, wzbudza ciekawość, uczy. Prawdziwa to taka, w której maluch się zatraca. To, co kreuje i wspomaga formę aktywności naszych pociech, to zabawki. Które wybrać, by najlepiej wpierały rozwój dzieci?

Bawienie to tworzenie.


W każdej dobrej przestrzeni do zabawy dziecko ćwiczy pamięć i spostrzeganie. Powtarzalność i schematy budują w nim poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Maluch uczy się przestrzegać zasad i reguł. Powinien czuć się jednak w tym wolny, a przede wszystkim spontanicznie i bez przymusu podejmować wszelkie aktywności. Co powinno znajdować się w miejscu, w którym bawią się dzieci?

Drewniane klocki dla dzieci. Dzięki nim maluch odkrywa, że jego wyobraźnia jest nieograniczona. Z klocków można zbudować praktycznie wszystko, co wymyśli umysł. Czas spędzony na tworzeniu wymyślnych budowli to odkrywanie nowych kształtów, wysokości i kolorów. Klocki dla dzieci mocno rozwijają kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Kształtują poczucie przestrzeni oraz wyciszają i uczą koncentracji. Są zabawką wszechstronną i ponadczasową. Nadają się i dla chłopców, i dla dziewczynek. Są bezpieczne dla najmłodszych, ponieważ nie posiadają ostrych krawędzi i elementów, które maluch mógłby połknąć.
Zabawki sensoryczne. Bardzo mocno wspierają rozwój dziecka na poziomie integracji wszystkich zmysłów. Takie gadżety mają bardzo intensywne kolory, rozmaite kształty i faktury. Wydają różne poziomy dźwięków i świecą różnymi kolorami. Nie oznacza to, że każdy przedmiot musi być skomplikowany i łączyć wszystkie te elementy. Przykładem są szeleszczące książeczki, w których występują tylko dwa kolory: biały i czarny. W tej zabawce istotny jest dźwięk i rozróżnienie faktur. Zabawki sensoryczne wspierają mocno procesy poznawcze dziecka. Wszelkie konstrukcje, w których dziecko łączy poszczególne elementy, lub kręci korbką usprawnia motorykę ciała, trening logicznego myślenia oraz wyobraźnię.
Zabawki zdalnie sterowane to z kolei trening umiejętności manualnych. To nie tylko świetna forma rozrywki dziecka, ale też zabawa bez totalnej nudy. Takie gadżety cieszą się największą popularnością wśród zabawek. Interaktywne samochody, samoloty, a nawet drony to gwarancja zabawa na świeżym powietrzu, w towarzystwie rodziców. Zabawki zdalnie sterowane integrują i pozwalają na wspólne spędzanie czasu dzieci i rodziców. Dziecko uczy się, że sterowanie takim pojazdem wymaga ciągłego podnoszenia jego kwalifikacji.
Zabawki edukacyjne. Rozwijają sprawność psychofizyczną. To angażujące gadżety, które przyciągają uwagę i zmuszają do myślenia. Sprzyjają koncentracji i kształtowaniu wyobraźni. Wszelkie wiązanie, sznurowanie, przyciski, ruchome elementy czy stoliki edukacyjne wzmacniają sprawność manualną. Przyda się ona bardzo przy pisaniu i koordynacji ruchów palca i nadgarstka. Wszystkie ćwiczenia oko-ręka uczą skojarzeń i koncentracji. Zabawki w kształcie liter, cyfry, obrazki, zwierzęta uczą rozpoznawać i sprzyjają wchodzeniu w interakcje z rówieśnikami.

Świat dziecka, który poznaje, jest zależny od rodzica lub opiekuna. Nawet przestrzeń do zabaw warta jest poświęcenia naszej uwagi. Mądrze wybierajmy to, czym bawią się nasze dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger