14:21

Czym kierować się w wyborze butów dla dzieci?Zakup obuwia dla dzieci potrafi być kwestią jeszcze bardziej skomplikowaną niż w przypadku osób dorosłych. Należy bowiem zwrócić uwagę na szereg kwestii, a przy tym - wpasować się w gusta kilkulatka. Jak wybierać dziecięce buciki?

Postaw na lekkość

Buty dla dzieci powinny być lekkie. Maluchy bardzo wiele biegają, a zbyt ciężkie obuwie mogłoby sprawić, że nóżka nie pracuje tak, jak powinna. Dlatego też postaraj się wybierać modele, dzięki którym maluch zachowa pełną wygodę, a przy tym lekkość podczas zabawy. Oczywiście - zimowe obuwie będzie nieco cięższe niż letnie, tego nie da się uniknąć choćby z uwagi na fakt, że ma ono za zadanie chronić stopę przed chłodem. Warto jednak szukać jak najlżejszych modeli.

Dobrej jakości podeszwa

Wiele tańszych butów dziecięcych posiada niewygodną, nierzadko wręcz niebezpieczną dla małej stopy podeszwę, która zgina się w nieodpowiedni sposób. To bardzo ważne, by bucik uginał się w około 1/3 jego długości, dokładnie tak jak ludzka stopa podczas chodzenia. W innym przypadku maluch może wyrobić sobie nieprawidłowe wzorce podczas chodzenia, a nawet nabawić się wad postawy. Aby sprawdzić, jak zgina się but, po prostu włóż do niego dłoń, ustaw go lekko pod kątem i naciśnij. Jeśli ugnie się w okolicach połowy podeszwy - będzie niewygodny. Jeżeli jednak obuwie ugnie się w przedniej części - z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwoli zachować maluchowi komfort.

Odpowiednia amortyzacja

Jak wspominaliśmy wcześniej, dzieci bardzo dużo biegają. To oznacza, że mała stopa ma kontakt z różnymi nawierzchniami, a wciąż kruche stawy są narażone na wiele wstrząsów w trakcie beztroskich, dziecięcych zabaw. Z tego względu należy koniecznie zwrócić uwagę nie tylko na to, czy materiał podeszwy jest giętki, ale również jaką oferuje amortyzację. Dzięki temu, można ochronić dziecięcą stopę przed wieloma, różnego rodzaju urazami wynikającymi z nierówności nawierzchni.

Materiał ma znaczenie

Pamiętaj, że również odpowiednio dobrany materiał obuwia ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienia wygody i bezpieczeństwa. Buty dla dzieci powinny być wykonane z materiałów, które przepuszczają powietrze, tym samym ograniczając pocenie się stóp. W okresie letnim dobrym pomysłem mogą być na przykład adidasy wykonane z siateczki. Oczywiście, zimą należy wybierać cieplejsze obuwie, jednak warto zadbać o to, by było ono maksymalnie przewiewne.

Jak dobrać rozmiar?

Dziecięca stopa rośnie bardzo szybko, dlatego wiele osób wykazuje tendencję do kupowania zbyt dużych butów "na zapas". O ile nie ma nic złego w chęci zaoszczędzenia, to nie można przesadzić. Zbyt duże buty będą powodować u dziecka znaczną niewygodę i mogą doprowadzić m.in. do przesuwania się stopy w trakcie chodzenia. W takiej sytuacji, maluch będzie próbował instynktownie dociskać stopę do wkładki palcami - co może powodować nieprawidłowości podczas chodzenia. Jeśli chcesz kupić dziecku obuwie, które wystarczy na trochę dłużej, wybierz buty około 1 cm dłuższe od stopy dziecka - to optymalna wartość, która pozwala zachować komfort i jednocześnie sprawia, że but wystarcza na dłużej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger