15:19

Kuchnia w stylu vintage - dobór okapu retro

 


Aranżacja wnętrz to prawdziwa sztuk, a dlatego też nie każdy może zostać architektem. Wydaje się to proste zadanie, bo co to jest kupić meble, dobrać do nich kolor, czy na odwrót. Proste, jak namalowanie obrazu, ale gdyby tak w rzeczywistości było, to każdy mógłby stać się drugim Van Goghiem, czy Rembrandtem. Fakt jest jednak taki, że tylko prawdziwi fachowcy tej dziedzinie potrafią dostrzec detale, dzięki którym wnętrze nabiera innego wyrazu. Nie inaczej jest z kuchniami w stylu vintage. Wybranie oryginalnej stylistyki pomaga utrzymać gustowny szyk, ale dodając do niej okap w stylu retro, można uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Okap w kuchni retro

Okap jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej kuchni. Jego głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które unosi się wraz z oparami i tłuszczem podczas przygotowywania posiłków. Nie od dziś wiadomo, że podczas gotowania wytwarzają się zapachy, które niekoniecznie muszą być przyjemne dla nosa, chociażby w momencie, gdy coś się przypali. Ponadto zapachy bardzo łatwo wsiąkają w tkaninę, a nawet meble. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów okapów, jednak nie każdy odznacza się oczekiwaną funkcjonalnością. Niemniej ważną kwestią jest również sam design urządzenia. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się okapy retro, które nawiązują swoją stylistyką do dawnych lat. Są one nie tylko eleganckie, ale także sprawiają, że kuchnia staje się od razu nad wyraz gustowna. Co wziąć pod uwagę wybierając retro okap? Jak go dopasować? Jak powinien wyglądać?

Dlaczego warto zamontować retro okap w kuchni vintage?

Okap kuchenny jest ważnym elementem wyposażenia, ale czy rzeczywiście jest on aż tak bardzo potrzebny? Okazuje się jednak, że tak. Dzięki temu urządzeniu możemy zapewnić sobie większy komfort przygotowywania potraw, a także utrzymać kuchnię w dobrym stanie. Jakie korzyści daje montaż okapu w stylu retro?

 

Okap przede wszystkim pochłania wilgoć i zanieczyszczenia wraz z tłuszczem. I to właśnie ta kwestia jest najistotniejsza. Włączając okap, para wodna nie osadza się na parapetach, ani na oknach i nie wchłania w tkaniny. W takim sam sposób pozbywamy się z mieszkania zapachów, które, mimo iż kojarzą się z czymś przyjemnym, to jednak wnikają w dywan, zasłony, a nawet ubrania wiszące na korytarzu. Nie możemy także zapominać o tłuszczu, który wbrew pozorom nie tylko pryska na boki, ale również unosi się ku górze. Częste przygotowywanie dań smażonych może powodować nieestetyczne i trudne do zmycia zacieki na płytkach, a nawet kloszach lamp. Jeśli zamontujemy okap nad kuchenką, to cząsteczki tłuszczu będą wnikać w specjalny filtr, dzięki czemu unikniemy tych wszystkich przykrości.

Stylowe wyposażenie kuchni retro

Obecnie w sklepach można znaleźć mnóstwo rodzajów okapów, które różnią się od siebie funkcjonalnością, wielkością i designem. Można jednak zauważyć, że od kilku lat bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się okapy retro. Taki sprzęt nie tylko zapewnia cały zakres swojej funkcjonalności, ale niewątpliwie wyróżnia się swoim designem. To dowód na to, że nawet sprzęty kuchenne mogą być naprawdę piękne. Okapy w stylu retro wyróżniają się przede wszystkim stylistyką. Liczne detale, to coś, co robi ogromne wrażenie na użytkownikach. W przypadku tych modeli bardzo istotny jest każdy szczegół, dlatego też urządzenia te zostają wyposażone w ozdobne przyciski i wykończenia w ciekawym wzornictwie.

Jak dopasować okap retro do kuchni?

Okapy retro to urządzenia o klasycznej stylistyce, dlatego też idealnie sprawdzą się w większości kuchni. Oczywiście najlepiej dopełnią przestrzeń pomieszczeń urządzonych w stylu vintage, ponieważ perfekcyjnie komponują się z aranżacjami z dawnych lat. Okapy retro można również wykorzystać, jako świetny akcent we wnętrzach bardzo nowoczesny i minimalistycznych. Ich charakterystyczny design bardzo dobrze wpisuje się w styl prowansalski, skandynawski i rustykalny. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak sprzęt w takim wydaniu dopasować do pomieszczenia. Sposobów jest co najmniej kilka. Dobór odpowiedniej kolorystyki urządzenia, w połączeniu z dodatkami to idealna kompilacja, która z pewnością stworzy piękną aranżację w kuchni. Warto także pójść za ciosem i poza okapem retro, dokupić jeszcze lodówkę i inne sprzęty w tym samym stylu.

Jaki okap w stylu retro wybrać?

Okap retro powinien być funkcjonalny i ładny. Ma on po prostu spełniać swoje zadania i przy tym dobrze się prezentować. Istotną kwestią podczas wyboru sprzętu jest jego rozmiar. Wybór odpowiedniego wymiaru zależy przede wszystkim od miejsca montażu urządzenia. W kuchniach wolnostojących jest oczywiście większe pole manewru, natomiast w przypadku, gdy niezbędne jest wybór okapu przyściennego, trzeba dopasować jego parametry do ilości dostępnego miejsca. Ponadto podczas zakupu pochłaniacza retro należy zwrócić uwagę na głośność jego pracy, dodatkowe oświetlenie, czujnik zanieczyszczenia filtrów i timer działania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger