15:36

Ylang - ylang w perfumachJednym z najczęściej występujących w perfumach składników jest ylang-ylang. Substancja ta występuje zarówno w pachnidłach damskich, jak i męskich. Mimo jego popularności niewiele osób nie wie, czym tak naprawdę jest ylang-ylang i jak pachnie solo. Pora więc przybliżyć jego zapach i sprawdzić, w jakich perfumach on występuje.

Czym jest ylang-ylang?

Ylang—ylang to po polsku jagodlin wonny, czyli tropikalne drzewo pochodzące z Azji Południowo- Wschodniej. Drzewo w formie dzikiej rośnie na Madagaskarze, Komorach i Filipinach. Spotkać można je również na wyspie Reunion, Jawie i Sumatrze. Olejek eteryczny wykorzystany przez branże perfumeryjną tworzony jest z kwiatów, które co ciekawe, są jadalne. Olejek ylang-ylang do Europy trafił pod koniec XIX wieku. Spodobał się głównie Francuzom, którzy nie tylko dodawali go do pachnideł, ale i stworzyli własne plantacje drzewa jagodlinu wodnego w swoich zamorskich koloniach. W XIX wieku olejek był stosowany przede wszystkim w kosmetyce i perfumiarstwie, a także w aromaterapii.Jak pachnie ylang – ylang?

Zapach olejku ylang-ylang jest słodki i kwiatowy. Ma on działanie odprężające i uspokajające, ponadto jest traktowany jako afrodyzjak, Nic więc dziwnego, że często stosowany jest do stworzenia zmysłowych i seksownych damskich perfum takich jak Chanel No 5 czy Opium Yves Saint Laurent. Dobrze też współgra z perfumami romantycznymi takimi jak woda toaletowa Cacharel Anais Anais L’original, którą łatwo zamówić na https://tagomago.pl/collections/cacharel. Olejek ylang ylang występuje w nich z ponad 300 innymi, kwiatowymi woniami. Pokazuje to jak dobrze ylang ylang łączy się z tonami kwiatowymi. Warto też wspomnieć, że olejek ten jest również jednym z ulubionych składników perfum orientalnych. Wykorzystywany jest do tego, aby nadać lekkości i złagodzić ostre nuty przypraw.Olejek ylang – ylang w perfumach

Olejek ylang – ylang to jeden z droższych składników perfum. Wysoki koszt wynika ze skomplikowanego i czasochłonnego procesu pozyskiwania kwiatów, z których tworzony jest olejek. Te zbierane są o wschodzie słońca – wtedy ich zapach jest najintensywniejszy. W kolejnym kroku muszą one być poddane procesowi destylacji – ten jednak wygląda inaczej niż przy standardowym pozyskiwaniu olejków eterycznych. Finalnie olejek ylang -ylang składa się z ok. 120 składników m.in. alfa pinen, linalol, geraniol, seksfiterpeny, kwasy (heksanowy, heptanowy, benzoesowy), fenole (eugenol i izoeugenol). Ma intensywny, bardzo słodki, balsamiczny, kwiatowy aromat. Często wyczuwalna jest również delikatna nuta narcyza, jaśminu i banana.

Wysoka cena olejków sprawia, że w tańszych perfumach często ylang-ylang zastępowany jest olejkiem cananga oil, który pochodzi późniejszego procesu destylacji. Ma on jednak gorszą jakość i właściwości. Jego walory zapachowe są też mniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger