14:21

Jakie witaminy wpływają na zdrowie zębów?


Nie od dziś wiadomo, że warunkiem posiadania mocnych i zdrowych zębów jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale również dobrze zbilansowana i zdrowa dieta. To w jaki sposób się odżywiamy wpływa na cały organizm, a stomatolog szybko zauważy negatywne konsekwencje niedoboru pewnych substancji. Zęby, tak samo jak i kości, potrzebują różnego rodzaju witamin i minerałów. Dieta bogata w te składniki przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pojawienia się chorób dziąseł, ubytków i stanów zapalnych. O obecność jakich składników powinniśmy szczególnie zadbać? 


Witaminy na zdrowe zęby

Jeśli regularnie szczotkujemy zęby i dbamy o ich czystość, a mimo to często potrzebny jest nam stomatolog, warto przyjrzeć się czy w naszej diecie pojawia się odpowiednia ilość niżej wymienionych witamin.

  1. Witamina D - wpływa na regulowanie poziomu wapnia i fosforu oraz zwiększa ich wchłanianie. To zaś bezpośrednio przekłada się na mocne szkliwo. Osoby, u których ta witamina jest na odpowiednim poziomie, rzadziej chorują na paradontozę i są mniej narażone na stany zapalne. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 800 - 2000 j.m., zależnie od masy ciała i wieku. Witamina D jest wytwarzana w momencie kontaktu skóry ze słońcem. W okresie od września do kwietnia zalecana jest jej suplementacja.
  2. Witamina C - bierze udział w procesie tworzenia i regeneracji tkanki łącznej, która wspomaga organizm jeśli doszłoby do infekcji. Gdy cierpimy na jej niedobór, możemy mieć częste problemy z zapaleniem dziąseł. Największe ilości znajdują się w czarnych porzeczkach, papryce, pietruszce oraz kalafiorze. Dzienne zapotrzebowanie wynosi około 100 mg, zaś w okresach przeziębienia do 1000 mg.
  3. Witamina A - bierze udział w procesie wytwarzania śliny, wpływa na dobry stan tkanek przyzębia, usprawniając gojenie się ran. Znajdziemy m.in. ją w jajkach, rybach, wątróbce, marchewce i batatach. Średnie dzienne zapotrzebowanie wynosi 800 μg.
  4. Witamina B - wpływa na ogólny stan jamy ustnej. W przypadku niedoborów możemy zmagać się z suchością języka, krwawieniem dziąseł oraz próchnicą. Aby utrzymać jej odpowiedni poziom, należy spożywać przede wszystkim orzechy, strączki, drób i zielone warzywa. Dzienne zapotrzebowanie różni się w zależności od konkretnej witaminy z grupy B i wieku osoby.

Wizyty, podczas których naszą jamę ustną bada stomatolog to najlepszy moment aby poprosić specjalistą o określenie ogólnego stanu zdrowia zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do faktycznego poziomu określonych witamin w naszym organizmie, warto wykonać badania.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger