13:17

Kawa ziarnista - jak wybrać najlepszy produkt?

 


Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów — wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki tego czarnego, aromatycznego naparu. Jej rodzajów jest bardzo wiele — w jaki sposób wybrać więc najlepszą kawę ziarnistą?

Palenie kawy — co to oznacza?

Najważniejszym etapem w produkcji kawy jest proces palenia jej ziaren — to właśnie on sprawia, że kawa nabiera swojego unikalnego, wyjątkowego smaku i aromatu. Od tego, w jakiej temperaturze będą palone ziarna, zależy uzyskany efekt końcowy.

Im wyższa temperatura — a co za tym idzie, ciemniejszy kolor ziaren — tym smak będzie bardziej intensywny i gorzki. Jasne ziarna pozwalają na uzyskanie łagodnego, subtelnego posmaku. Który z nich jest lepszy? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Czym różnią się Arabica i Robusta?

Bardzo często dostępne w sklepach kawy należą do jednego z tych dwóch rodzajów, bądź też stanowią ich mieszankę. Na czym polega różnica?

Kawa typu Robusta to kawa o mniej intensywnym zapachu i stosunkowo gorzkim smaku. Zawiera za to więcej kofeiny — świetnie sprawdzi się, gdy potrzebujemy kubka naparu, by dodać sobie energii.

Arabica to kawa o złożonym, wyrazistym aromacie i delikatniejszym smaku. Zawiera mniej kofeiny i jest gęstsza, bardziej oleista.

Każdy z tych typów ma swoich zwolenników — często można spotkać się jednak z opinią, że to Arabica jest kawą bardziej „ekskluzywną”.

Dlaczego kawa musi być świeża?

Kupując kawę, warto zwrócić uwagę na podaną na opakowaniu datę jej palenia. Nawet najdroższa, najbardziej wyszukana kawa traci bowiem swoje właściwości po upływie pewnego czasu. Im świeższa kawa, tym lepiej.

Jaki jest limit czasu, po którym kawa nie będzie już smakowała tak, jak powinna? Zazwyczaj jest to około dwóch lat — są jednak odmiany kawy, które muszą być spożyte szybciej.

Czym jest kwasowość kawy?

Jeśli próbowaliśmy kiedykolwiek różnych rodzajów kaw, z pewnością wiemy, że niektóre z nich mają specyficzny posmak — inne zaś są go pozbawione. Ten charakterystyczny smak to właśnie kwasowość kawy: coś, co jedni uwielbiają, inni zaś nienawidzą.

Nie należy mylić kwasowości kawy z jej kwaśnością! Kwasowość to przyjemny posmak, kwaśna, niesmaczna kawa to efekt nieprawidłowego palenia ziaren lub też zbierania ich w nieodpowiednim momencie — gdy są jeszcze niedostatecznie dojrzałe.

Czym jest kawa Speciality?

„Speciality coffee” to tytuł, którym mogą poszczycić się jedyne najlepsze dostępne na rynku rodzaje kaw. To kawy najwyższej jakości — ziarna pochodzą z niewielkich plantacji, które nie są sztucznie nawożone, a same kawy nie są produkowane mechanicznie, na masową skalę.

Szukając wyjątkowo dobrej kawy, warto więc zasugerować się tytułem „speciality coffee”. Ten smak zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Dobrze wybrana kawa to nie tylko kawa o wysokiej jakości — to również taka, która odpowiada naszym indywidualnym preferencjom smakowym. Każdy dobry sklep z kawą ma w swojej ofercie bardzo różnorodne kawy: wiedząc, na co zwrócić uwagę, z łatwością wybierzemy odpowiedni dla siebie rodzaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger