11:42

Dobre książki dla dzieci - czyli jakie?


Książki dla dzieci przede wszystkim powinny rozwijać wyobraźnię i być ciekawe. Dobre książki to takie, które zainteresują dziecko i zintegrują je z wydarzeniami. Nauczą i pokażą świat. Jakie książki dla dzieci wybrać, jeśli na rynku jest tyle różnorodnych pozycji? Podpowiadamy.
  1. Na co zwracać uwagę wybierając książki dla dzieci?
  2. Książki dla dzieci z ilustracjami, czy bez?
  3. Gdzie kupować ciekawe książki?

Na co zwracać uwagę wybierając książki dla dzieci?

Wybierając książki dla dzieci, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd, ale też zawartość merytoryczną. Dobra książka dla dziecka powinna być nauką w formie zabawy. Oczywiście pierwsze, czym kierujemy się przy wyborze książek to wiek dziecka, a także to na jakim etapie rozwojowym się znajduje. Inną książkę wybierzemy dla dwulatka, gdzie poznaje świat i uczy się rozpoznawania kolorów i kształtów za pomocą obrazków. A zupełnie inną dla dziecka w wieku szkolnym. Dla starszych dzieci książka powinna mieć ciekawą fabułę i barwnego głównego bohatera. Tak, aby dziecko mogło się z nim utożsamiać. Warto również zwrócić uwagę na to, aby książką umożliwiała dziecku poznanie emocji. Dzięki książce dziecko może się nauczyć empatii, odczuwania radości, a ponadto z książek może nauczyć się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Oczywiście mówimy tutaj już o starszych dzieciach, które świetnie sobie radzą w czytaniu. Te młodsze z kolei będą potrafiły rozpoznać dobro i zło.

Książki dla dzieci z ilustracjami, czy bez?

Wszystko zależy od wieku dziecka. Ważne jest to, aby ilość ilustracji nie była dla dziecka przytłaczająca i umożliwiała mu swobodną interpretację treści. Jeśli czytamy książkę, a nie widzimy ilustracji to nasza wyobraźnia się rozwija. Tak samo jest z wyobraźnią dziecka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tutaj nie ma różnicy czy ilustracja jest czarno biała, czy kolorowa. Ważne jest, aby pozostawiała pole do dziecięcej kreatywności i nie ograniczała toku myślowego dziecka. Książki dla dzieci, oczywiście zależnie od wieku zawierają mniej lub więcej ilustracji. Wybierając książkę, pamiętajmy jednak o tym, aby ilość ilustracji nie przewyższała samego tekstu.

Gdzie kupować ciekawe książki?

Możesz rozejrzeć się po księgarniach, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będzie prześledzenie trendów czytelniczych. Sprawdź blogi dla rodziców. Porównaj rankingi ciekawych książek dla dzieci. Sprawdź, co polecają inni na forach, czy grupach. Stwórz listę dopasowaną do Twojego dziecka i z taką listą poszukuj książek. To naprawdę rewelacyjne rozwiązanie. Lepsze niż błądzenie w ciemno i kupowanie książki tylko dla ładnej okładki. Jeśli nie masz możliwości zrobić sobie spaceru po księgarniach, to dobrym rozwiązaniem będą antykwariaty internetowe. Znajdziesz w nich ciekawe pozycje, które nie są dostępne już w stacjonarnych księgarniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger