17:41

Podstawowe zasady regeneracji po treningu


Regeneracja jest niezwy;e ważnym elementem treningu i pod żadnym pozorem nie powinna być pomijana w planie ćwiczeń. Organizm, który nie otrzymuje odpowiedniej regeneracji, jest nie tylko przemęczony, ale również niezdolny do osiągania lepszych rezultatów treningu. Dziś podpowiemy, jak prawidłowo zregenerować się po treningu.

Dlaczego regeneracja po treningu jest tak ważna?


Regeneracja to nic innego jak odnowa biologiczna naszego ciała po wysiłku fizycznym, który doprowadza do uszkodzeń włókien mięśniowych, co ma na celu lepsze przystosowanie się do pracy oraz wysiłku. Lekceważenie regeneracji potreningowej może nieść ze sobą negatywne skutki w postaci kontuzji i urazów spowodowanych przemęczeniem mięśni, a także doprowadzeniem do przetrenowania, które negatywnie wpłynie na efekty naszego treningu.

Jakie są zasady prawidłowej regeneracji po treningu?

Prawidłowa regeneracja powinna być wpleciona w główny plan treningowy i dzieli go na odcinki pomiędzy intensywnymi dniami treningowymi. Regeneracja korzystnie wpłynie odbudowę naszych mięśni, pozwoli odpocząć stawom, a także pozwoli uzupełnić ewentualne niedobory składników mineralnych. Oto najważniejsze elementy regeneracji:

Sen i odpoczynek

Nic tak dobrze nie wpływa na odbudowę naszego organizmu jak sen. 8-9 godzin nieprzerwanego snu potrafi zdziałać cuda. Jednak oprócz jego długości, ważna jest również jego jakość. Przed snem należy wywietrzyć pomieszczenie, usunąć wszelkie źródła hałasu i światła oraz zapewnić sobie wygodne posłanie.

Masaż

Masaż to doskonały sposób na regenerację mięśni po intensywnym treningu. Świetnie rozgrzewa, zwiększa przepływ krwi, dzięki czemu możliwy jest szybszy transport substancji między tkanką mięśniową a naczyniami krwionośnymi. Masaż działa również relaksująco, co korzystnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie.
Jeśli intensywnie i regularnie trenujemy, warto w dni regeneracji udać się na masaż do profesjonalnego gabinetu.
Alternatywą dla masażu jest rolowanie, do którego używa się specjalnych, piankowych rolek posiadających wypustki na powierzchni. Zaletą tej formy masażu jest możliwość samodzielnego dostosowania siły nacisku wedle swoich potrzeb.

Stretching

W czasie regeneracji warto postawić na rozciąganie, dzieki któremu poprawimy zakres ruchu w stawach oraz zwiększymy elastyczność tkanek. Możemy taki stretching wykonać samodzielnie w domu lub udać się do klubu fitness na zajęcia grupowe typu joga, stretching, zdrowy kręgosłup czy pilates.

Aktywny odpoczynek

W czasie regeneracji możemy sobie pozwolić na aktywną, lekką formę sportu o niskiej intensywności. Doskonale sprawdzi się szybki marsz lub wolny trucht. Wystarczy założyć wygodny strój oraz buty do biegania męskie lub damskie, zabrać ze sobą ulubioną muzykę i wybrać się na krótki jogging do parku lub lasu.

Dieta

Czas regeneracji to idealny moment na uzupełnienie składników odżywczych i mineralnych w swoim organizmie. Posiłki powinny być skomponowane tak, aby zapewniać odpowiednią ilość węglowodanów, białka oraz tłuszczy. Nie zapominajmy o codziennej porcji świeżych warzyw i owoców.
Prawidłowa regeneracja organizmu to niezbędny element planu treningowego i nigdy nie należy z niej rezygnować. Organizm odnowiony będzie lepiej pracował, co przełoży się również na lepsze efekty treningowe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger