15:07

Co to znaczy „mieć prawidłową wagę”? Oblicz swoje BMI - kalkulator


Prawidłową wagą nazywamy optymalną masę ciała dla każdego człowieka. W zależności od czynników genetycznych, stylu życia oraz ilości i rodzaju aktywności fizycznej, którą dana osoba uprawia – optymalna waga, dla osób o tym samym wzroście, może być zupełnie inna. Jednak dzięki prostemu narzędziu, jakim jest kalkulator BMI, możemy samodzielnie sprawdzić, czy nasza waga mieści się w granicach normy. Oczywiście wynik jest jedynie szacunkowy, jednak pozwala w kilka chwil ocenić ogólny stan zdrowia.

Oblicz BMI, czyli jak prawidłowo wyliczyć Body Mass Index

W internecie dostępnych jest wiele stron, dzięki którym możesz skorzystać z kalkulatora BMI. Wzór jest bardzo prosty. Wystarczy masę ciała wyrażoną w kilogramach podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. Wyniki należy interpretować wg klucza:
· BMI poniżej 18,5 – niedowaga,
· BMI pomiędzy 18,50 a 24,9 – waga prawidłowa,
· BMI 25-26,9 – nadwaga I stopnia,
· BMI 27-29,9 – nadwaga II stopnia,
· BMI 30-34,9 – otyłość I stopnia,
· BMI 35-39,9 – otyłość II stopnia,
· BMI powyżej 40 – otyłość III stopnia, zwana także otyłością olbrzymią

Kalkulator BMI dla dzieci

Jeśli chodzi o najmłodszych to dokładne pomiary zarówno wagi, jak i wzrostu dziecka przeprowadzane są na regularnych bilansach w gabinecie pediatry. Jednak do tego celu można także wykorzystać kalkulator BMI. Przy czym należy pamiętać, że wynik uzależniony będzie nie tylko od płci, ale także od wieku dziecka. Dodatkowo wartość BMI należy nanieść na siatkę centylową i dopiero na tej podstawie, można stwierdzić, czy waga dziecka jest prawidłowa.

Co zrobić w przypadku, gdy kalkulator BMI wskazuje na otyłość III lub IV stopnia?

Otyłość dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Jest to choroba, której towarzyszy zazwyczaj szereg innych, poważnych dolegliwości, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy bezdech senny. W takiej sytuacji należy umówić się na konsultację do specjalisty, jakim jest lekarz bariatra. We wrocławskim Medicus Clinic powstało centrum leczenia otyłości, które oferuje zabiegi chirurgiczne, najwyższej jakości opiekę medyczną, oraz pomoc osobom otyłym w powrocie do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej. W centrum leczenia otyłości przeprowadzane są 3 rodzaje operacji:
- opaska żołądkowa (jedyna odwracana metoda chirurgiczna),
- rękawowa resekcja żołądka (popularne zmniejszanie żołądka),
- gastric by-pass.

Lekarz od otyłości, czyli jak wygląda leczenie bariatryczne

W trakcie pierwszej wizyty lekarz musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad medyczny, a następnie zapoznać się z wynikami dotychczasowych badań lub zlecić Pacjentowi ich wykonanie. Niezwykle istotną rolę w procesie kwalifikacji do zabiegu pełni motywacja oraz silna wola Pacjenta. Operacja bariatryczna jest dopiero początkiem długiej drogi „po zdrowie”. Niezbędna jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia, a także włączenie aktywności fizycznej do codziennego rozkładu dnia. W centrum leczenia otyłości Medicus Clinic Pacjenci w trakcie całego procesu mogą liczyć na wsparcie lekarzy bariatrów, psychodietetyków oraz całego personelu.
Jeśli kalkulator BMI wskazuje, że cierpisz na III lub IV stopień otyłości, warto zdecydować się na wizytę u specjalisty bariatry. Lekarz oceni źródło oraz skalę Twojego problemu i zaproponuje odpowiednie i przede wszystkim skuteczne leczenie.
Chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegu? Wejdź na stronę StopOtylosci.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław.

Źródło: Medicus Clinic - Klinika Leczenia Otyłości z Wrocławia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger