20:27

Ocena stanu odżywienia - test SGA


ocena stanu odżywienia

Test SGA, to inaczej Subiektywna Ocena Stanu Odżywienia pacjenta. Jest toż ocena, która definiuje czy pacjent jest dobrze odżywiony czy też niedożywiony. Niedożywienie to inaczej niedobór w organizmie odpowiednich składników odżywczych takich jak witaminy czy minerały, białka. Wbrew pozorom niedożywienie, nie tylko dotyczy osób nadmiernie wychudzonych, ale także niektórych osób otyłych, które spożywają wielkie ilości pokarmów, jednak są to tzw. ,,puste kalorie”.

Jakie są objawy niedożywienia?Niedożywienie, powoduje u niektórych osób spadek masy ciała (lub masy mięśniowej), a nie należy definiować tego pojęcia wyłącznie z osobami, które są niezwykle szczupłe. Generalnie niedożywieniu towarzyszy osłabienie organizmu, chroniczne przemęczenie i brak motywacji. Osoby dotknięte niedożywieniem są najczęściej śpiące, skarżą się na brak energii, częste bóle głowy. Cera osób chorych jest ziemista, sucha, zaczynają wypadać włosy. Można dodatkowo zaobserwować niechęć do jakichkolwiek aktywności fizycznych. Widoczny jest też spadek odporności, chorzy są bardziej podatni na przeziębienia, urazy. Wszystko to powiązane jest ze źle zbilansowaną oraz nieodpowiednio dobraną dietą, jaka nie jest bogata w potrzebne składniki odżywcze dla organizmu.

Czy przyczyną nadwagi może być niedożywienie?

Stwierdzenie to może mieć stosunkowo absurdalny wydźwięk, ale w większości przypadków jest to prawda. Osoby otyłe, zazwyczaj bywają niedożywione na poziomie komórkowym. Ludzkie ciało, złożone jest z wielu tkanek, i te z kolei zawierają w sobie wiele pojedynczych komórek. Taka komórka, do życia potrzebuje tlenu, a przede wszystkim składników odżywczych. W ostatnim przypadku, ważne jest dodatkowo usuwanie zbędnych części, które pozostały po procesach metabolicznych, a do tego celu potrzebują specjalnej drogi. Kiedy komórki, i co za tym idzie tkanki nie otrzymują tego co potrzebne im do poprawnego funkcjonowania, następują wielorakie zaburzenia w procesach tych narządów, jakie odpowiedzialne są za produkcję enzymów, hormonów.

Często nadwaga spowodowana jest, właśnie zaburzeniami narządów wewnętrznych. Próba zlikwidowania problemu poprzez krótkotrwałe ćwiczenia fizyczne czy pojedyncze diety, jest tylko próbą zlikwidowania skutków tego niekorzystnego zjawiska, a nie tego co potrzeba- przyczyn nadwagi. Nadwaga, w największej części przypadków, występuje z powodu zakłóceń związanych z procesami wchłaniania w naszym organizmie. Produkty, które powinny być strawione, a właściwie ich nadmiar, jaki niemożliwy jest do strawienia, powoduje zaburzenia narządów. Przez co pokarm zamiast nas odżywiać, zostaje wydalony, natomiast komórki są w dalszym ciągu niedożywione.

Gdzie można wykonać taki test i kiedy on się odbywa?Możliwość wykonania testu SGA, powinna być dostępna w każdym szpitalu. Zgodnie z ustawą wprowadzoną kilka lat temu, szpitale mają móc przeprowadzić podstawową ocenę stanu odżywienia pacjenta. Ocena taka, jednak nie zawsze jest wykonywana. Jednakże powinna ona znaleźć się w karcie każdego pacjenta, jaki należy do danego szpitala.

Aby ocenić stan odżywienia pacjenta, należy użyć skali NRS czy SGA. Pacjenci, u których wykryte zostało niedożywienie, winni otrzymać specjalistyczną pomoc. Jeśli natomiast, placówka odmówi nam wykonania takiego testu, istnieje możliwość przeprowadzenia go online. Test SGA zawiera szereg pytań, głównie związany z wagą, wzrostem, zmianami w organizmie. Zmianami, jakie zaszły w obecnym czasie oraz tego jaką dietę stosuje pacjent na co dzień. Przesłanki, jakie zapewnia test, na temat domniemanego niedożywienia pacjenta, powinny być zweryfikowane przez lekarzy przy użyciu wywiadu żywieniowego czy badań antropometrycznych. Dodatkowo istotny jest pomiar BMI, i czasami też badania krwi, które pokazują nam liczbę limfocytów w krwi pacjenta.

Co jest po wykonaniu testu?Jeżeli pacjent otrzymał wynik pozytywny, mogą być przeprowadzone dwa różne typy leczenia. Wszystko to, w zależności czy pacjent niedożywiony był z powodu wychudzenia i spożywania niedostatecznej ilości pokarmów. Lub również z względu otyłości gdyż tych pokarmów spożywał za dużo i nie były one ubogie w składniki odżywcze. W pierwszej opcji następuje rozszerzenie diety. Pacjent po prostu spożywa więcej posiłków (oczywiście stopniowo) oraz ważne, aby były one odpowiednio skomponowane.

Niejednokrotnie, leczenie nie może obyć się bez odpowiedniego żywienia medycznego specjalistycznymi produktami. W przypadku osób otyłych, znajduje się dietą lżejszą, opartą na produktach bardziej wartościowych, mniej kalorycznych. Ważna jest te aktywność fizyczna, aby usprawnić procesy przemiany materii oraz przywrócić odpowiednie funkcjonowanie zaburzonym w procesach- narządom wewnętrznym. W obu wypadkach, należy skonsultować się z lekarzem lub odpowiednimi specjalistami w zakresie dietetyki, nie należy dobierać diety samodzielnie. Proces rekonwalescencji, zazwyczaj jest dość dłuższy w przypadku osób skrajnie wychudzonych, aniżeli osób otyłych, ale niedożywionych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger