16:39

Jak rodzina może pomóc alkoholikowi?

Rosnący problem.Nadużywanie alkoholu to niestety bardzo powszechny i wciąż rosnący problem. Coraz więcej ludzi, nawet młodych nie radzi sobie z otaczająca ich rzeczywistością i narastającymi problemami dnia codziennego. Jeżeli w porę nie otrzymają odpowiedniego wsparcia, często sięgają po różnego rodzaju używki. Coraz szybsze tempo życia i zanikająca umiejętność rozmowy twarzą w twarz z drugim człowiekiem jeszcze bardziej zwiększa ryzyko popadnięcia w nałóg. Alkoholizm w zaawansowanym stadium to niestety zaburzenie, które ciężko jest wyleczyć. Uzależniony, nawet jeśli uznaje problem i postanawia zerwać z nałogiem, może mieć z tym duży problem. Dużo większe prawdopodobieństwo powodzenia terapii występuje, gdy taka osoba może liczyć na ciągłe wsparcie ze strony rodziny i specjalistów. Najbliżsi powinni na początek w szczerej rozmowie przekonać uzależnionego do skorzystania z usług terapeuty i udania się na terapię odwykową. Tylko tak można naprawdę zerwać z nałogiem. Osoba uzależniona, pozostawiona sama sobie zazwyczaj nie ma tak silnej woli, by samodzielnie poradzić sobie z problemem.


Przede wszystkim – rodzinaCzas odwyku to niezwykle ciężka próba dla małżeństw i rodzin. Osoba walcząca z nałogiem przechodzi wtedy bardzo trudny okres i potrzebuje ogromnego wsparcia i zrozumienia ze strony najbliższych. Jak rodzina może pomóc podczas walki z nałogiem? Najważniejsze to NIGDY nie uginać się i w żaden sposób nie udostępniać takiej osobie używki. Jeśli terapia ma działać, to jedynie na takich zasadach, jakie ustalili lekarze. Terapie odwykowe zazwyczaj zakładają na początku całkowitą abstynencję, ponieważ alkoholik nie potrafi kontrolować ilości spożywanego trunku. Nawet, gdy zakłada, że tym razem wypije mniej, to w trakcie picia niestety zmienia zdanie. Najbliżsi powinni przede wszystkim być i wspierać psychicznie taką osobę. Najważniejszy jest moment, gdy uzależniony przekonuje się, że w którymś momencie stracił kontrolę i faktycznie ma problem. Jeśli już przyjął to za fakt, to można uznać to za pierwszy sukces. Później jest oczywiście ciężko, ale przy pomocy odpowiednich specjalistów można zwalczyć problem alkoholizmu. Obserwowanie cierpień bliskiego członka rodziny jest z pewnością trudne, ale w takich momentach należy zacisnąć zęby i dzięki terapii żyć z nadzieją na lepsze jutro. Należy pamiętać, że wychodzenie z nałogu jest bardzo trudnym i długim procesem i powinno się wykazać wyrozumiałością wobec nieodpowiednich zachowań uzależnionego. Taka osoba może być zmęczona, wycieńczona, może także popaść w depresję. Dlatego tak istotne jest, by ciągle otrzymywała pomoc od najbliższych i miała świadomość, że ma dla kogo walczyć.


Kontakt z innymi uzależnionymiDobrym pomysłem może być także zapisanie osoby uzależnionej do jakiejś grupy wsparcia. Regularne spotkania z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami z pewnością nieco podniosą na duchu w trakcie intensywnej walki. Świadomość, że inni też starają się przezwyciężyć problem alkoholizmu, a niektórym już się to udało jest niezwykle budująca. Odpowiednio dobrana terapia i częste spotkania w tego typu grupie wsparcia z pewnością mają dużo większe szanse na powodzenie niż samodzielne zmaganie się z problemami i pokusami. Wsparcie ze strony rodziny jest najważniejsze, ale kontakt z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami z pewnością da uzależnionemu dodatkową siłę do działania.

Artykuł powstał przy wsparciu: https://www.almalibre.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger