15:06

Kwas foliowy w ciąży- czy jest ważny?

Ciąża to okres, w którym kobieta odpowiedzialna jest nie tylko za siebie, ale też za płód. Powinna dbać o siebie przez cały okres ciąży, jednak w tym pierwszym okresie- szczególnie. To w pierwszym trymestrze dochodzi do największej liczby poronień.
Źródło: Folik
Oprócz odpowiedniej diety, sporej dawki odpoczynku ważne są też witaminy a przede wszystkim kwas foliowy, zwany też witaminą B9, witaminą M, folacyną lub folianem.

Folacyna to witamina, która jest bardzo ważna od poczęcia do starości. Jego brak w organizmie, zwłaszcza u kobiety w ciąży może być groźny w skutkach, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia u płodu wad rozwojowych...
Planując ciążę nie powinnyśmy zapominać o tej witaminie, jest ona bardzo ważna podczas rozwoju układu nerwowego płodu. Cewa nerwowa powstaje już od 17 do 30 dni od zapłodnienia, po czym przekształca się w rdzeń kręgowy i rdzeń mózgu. Przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg dziennie na kilka miesięcy przed zapłodnieniem pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia wady cewy mózgowej aż o 70%!
Jeśli nie planowałyśmy ciąży, a zauważyłyśmy pierwszej jej symptomy, również jak najszybciej powinnyśmy sięgnąć po kwas foliowy.
Gdzie go znaleźć?
Folian to jasnożółta substancja rozpuszczalna w wodzie. Niestety, szybko traci swe właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, światła słonecznego czy po prostu zbyt długiego przechowywania produktów. Organizm ludzi nie jest w stanie długo magazynować tej witaminy, dlatego powinniśmy stale zapewniać mu odpowiednią dawkę witaminy B- głównie poprzez spożywanie surowych owoców i warzyw zwłaszcza z sporą zawartością witaminy C a także w postaci suplementów diety- np. Folik Mama.
Odpowiednia dbałość o nasz organizm pozwoli w maksymalny sposób zlikwidować ryzyko wystąpienia wad u dziecka. Dlatego warto zadbać o to kilka miesięcy przed planowaną ciążą.

Podczas ciąży nie tylko kwestia właściwego odżywiania i dostarczania organizmowi niezbędnych witamin jest ważna. Przyszłe mamy muszą również zwrócić uwagę na swoje zdrowie oraz unikać różnych chorób. Choć może wydawać się to błahe, przeziębienie w ciąży może prowadzić do różnych komplikacji i wpływać na samopoczucie kobiety. Jeżeli dojdzie do infekcji, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zdecyduje o odpowiednim leczeniu. Pamiętajmy, że niektóre leki są niebezpieczne dla płodu, dlatego też nigdy nie powinniśmy leczyć się na własną rękę. Dbając o zdrowie i odpowiednią dietę, możemy zminimalizować ryzyko różnych dolegliwości, w tym przeziębienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger