13:50

AKCJA: CAŁA POLSKA MYJE RĘCE- wpis gościnny


Brudne ręce to problem wszystkich Polaków bez względu na wiek. Jeśli nie potrafisz zmobilizować swojego dziecka do mycia rąk po przyjściu z dworu czy przed zjedzeniem posiłku i od dawna bezskutecznie próbujesz zaszczepić w nim ten zwyczaj – dobrze się składa, ta akcja jest właśnie dla Ciebie!

Problem związany z brakiem lub nieprawidłową higieną rąk od jakiegoś czasu pogłębia się wśród Polaków coraz bardziej. Statystyki są bardzo niepokojące. Okazuje się, że ta z pozoru bardzo prosta czynność sprawia niejednemu mnóstwo kłopotów. Według Journal of Environmental Health aż 95 proc. Polaków nie wykonuje tej czynności wcale lub też robi to nieprawidłowo. Szokuje fakt, iż dzieci, ale również dorośli nie myją rąk po przyjściu z dworu, skorzystaniu z publicznej toalety, przed zjedzeniem posiłku, czy też po zabawie z domowym pupilem. Epidemiolodzy twierdzą, że aż 69 proc. zakażeń układu pokarmowego jest skutkiem zarazków przenoszonych za pośrednictwem brudnych rąk. Uścisk dłoni przenosi 7 razy więcej zarazków niż kichnięcie. Niedostatecznie czyste ręce zwiększają ryzyko kontaktu z bakteriami salmonelli, e-coli, tasiemcem, gronkowcem, czy nawet żółtaczką pokarmową! Większość Polaków nie potrafi wykonywać tej czynności prawidłowo, no i przede wszystkim poświęca na nią zbyt mało czasu. Warto wiedzieć, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o 90 proc., a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje. Należy pamiętać, by dbać o całe dłonie, szczególnie przestrzeń między palcami, która zazwyczaj jest pomijana.


Studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie od 2014 roku prowadzą akcję społeczną, która edukuje Polaków w tym zakresie. Twórcy kampanii kierują swoje działania głównie ku najmłodszym. W tym celu odwiedzają żłobki, przedszkola i szkoły, by przekazać dzieciom niezbędną wiedzę. Przeprowadzane lekcje mają charakter edukacyjno-rozrywkowy. Maluchy chętnie uczestniczą w zajęciach, tworzą całe galerie własnoręcznie robionych prac i przez zabawę poznają podstawowe kroki higieny rąk, zgodne z zaleceniami WHO. Do projektu placówkę może zgłosić każdy. Po otrzymaniu informacji, zespół kampanii wysyła grupę studentów, by ta przeprowadziła dopasowaną do wieku dzieci lekcję pokazową.


Zespół działa również w mediach społecznościowych – Facebooku, Twitterze czy Instagramie, gdzie znaleźć można wiele informacji chociażby na temat chorób wywoływanych przez brudne ręce. 

W serwisie Youtube pojawiają się zaś edukacyjne filmiki zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Akcję wspierają również znani i lubiani – aktorka Dorota Czaja, czy prezenter telewizyjny Łukasz Nowicki.Higiena rąk to niezwykle istotna dla naszego zdrowia kwestia, z pewnością równie ważna, jak chociażby mycie zębów, lecz mimo to często pomijana w codziennych czynnościach. Staraj się, by Twoje dziecko od najmłodszych lat wyrabiało w sobie potrzebę mycia rąk. To nic nie kosztuje, nie zajmuje też dużo czasu, a czasem może znacząco wpłynąć na kondycję naszego organizmu!


AUTOR: MARTA OBŁĄKOWSKA

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

3 komentarze:

  1. Dzieci warto uczyć, ale jestem w szoku, że dorosłym trzeba przypominać o takich rzeczach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak, mycie rąk - takie dokładne - to prawdziwa sztuka. Ja się tego nauczyłam w szkole kosmetycznej, bo w tej branży higiena jest kluczowa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myjemy i uczymy się to robić dokładnie :)

    OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger