19:52

Cukrzyca ciążowa

Czym jest cukrzyca ciążowa? Czy to poważne schorzenie czy można na nie machnąć ręką? Czy i jak się ją leczy? Czy jest bezpieczna dla dziecka? Na te i inne pytania starała się będę odpowiedzieć w tym wpisie.

Cukrzyca ciążowa jest nietolerancją węglowodanów u kobiet w ciąży, które wcześniej nie miały z tym problemów. Jej pojawienie wywołane jest zachwianiem gospodarki hormonalnej kobiety. Cukrzyca może pojawić się u każdej ciężarnej, jednak bardziej narażone na nią są kobiety z nadwagą bądź z obciążeniami genetycznymi. Ryzyko wystąpienia CC rośnie wraz z wiekiem przyszłej matki.

Objawem cukrzycy ciążowej mogą być omdlenia, zawroty głowy czy silne pragnienie. Pierwszy test na obecność cukru we krwi wykonuje się między 5 a 8 tygodniem ciąży- jest to zwykłe pobranie krwi. Między 24. a 28. tygodniem wykonywany jest test obciążenia glukozą- najpierw pobierana jest krew, potem ciężarna musi wypić szklankę wody w której rozpuszczono 50 g glukozy. Po godzinie krew pobierana jest ponownie. Jeśli wynik jest niepokojący wykonuje się trzeci test, podobny do wcześniejszego, ale bardziej słodszy i kobieta musi go wypić na czczo.

Cukrzyca ciążowa, co dalej?
Gdy stwierdzono cukrzycę ciążową, kobietę kieruje się do diabetologa, gdzie ustala się dietę korzystną dla zdrowia ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Należy ograniczyć ilość cukrów prostych oraz tłuszczy. Trzeba też cztery razy dziennie kontrolować poziom cukru przy pomocy glukometru. Poziom cukru na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a po posiłkach – 120 mg%.
Jeśli po tygodniu takich praktyk nie ma poprawy, należy włączyć do leczenia zastrzyki, gdyż konieczna jest wtedy kuracja insuliną. Ponadto kobieta powinna prowadzić dzienniczek ciążowy, w którym za każdym razem powinna zapisywać ilość cukru we krwi oraz liczbę przyjmowanych dawek insuliny. Ponadto ważna jest nie tylko dieta ale też wysiłek fizyczny. Dlatego jeśli przyszła mama dobrze się czuje i nie ma innych przeciwwskazań, lekarz zaleca specjalne zestawy ćwiczeń przyspieszających metabolizm.

Kobieta, chorująca na cukrzycę ciążową powinna być pod stałą opieką lekarza. Od momentu rozpoznania cukrzycy do 34. tygodnia ciąży co dwa tygodnie, po 36. tygodniu zaś co tydzień.

Przy porodzie powinien obecny neonatolog, by od razu określić stan dziecka. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, bądź dziecko waży więcej niż 4200 g podejmuje się decyzję o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży. Cukrzyca ciążowa najczęściej kończy się wraz z ciążą, jednak czasem może rozwinąć się cukrzyca typu I, która wymaga leczenia insuliną do końca życia.

UWAGA!
Nie zdiagnozowana, bądź źle leczona cukrzyca ciążowa może poważnie zagrozić życiu i zdrowiu zarówno dziecka, jak i matki. Może spowodować przedwczesny poród, niedojrzałość metaboliczną wielu narządów płodu a także przerost mięśnia sercowego. 

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

3 komentarze:

  1. Hej, cukier musiałam kontrolować 6 razy na dobę, mimo poprawy i tak została włączona insulina. Wszystko zależy od lekarza, jakiego wybierzemy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam ten test obciążenia glukozą. Po wypiciu tego ulepku młody tak szalał u mnie w brzuchu, że przed wypiciem miałam wyższy cukier niż po :)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja też musiałam w ciąży kontrolować poziom cukru, po pewnym czasie się do tego przyzwyczaiłam i było to dla mnie codziennością, wstawałam rano, brałam ciśnieniomierz Diagnosis i mierzyłam cukier

    OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger