10:25

Łuszczyca u dzieci

Jestem członkiem kilku grup rodzicielskich na facebooku. Co rusz trafiają zdjęcia dzieci, z obsypanym na czerwono ciałkiem. Pytanie- co to jest?
Postanowiłam wgłębić się w temat i dotarłam do łuszczycy.Wiadomo, że pewnie nie mają te dzieciaki łuszczycy, a jakieś uczulenie, ale wgłębiłam się troszkę w temat. I powiem Wam, że nie wiedziałam, że to tak poważna choroba.
Czym jest łuszczyca?
Łuszczyca jest chorobą skóry, dotykającą ludzi od 10. do 40. roku życia. W jej wyniku dochodzi do rozrostu naskórka, co doprowadza do stanu zapalnego skóry. Następnie pojawiają się brunatne grudki pokryte białą łuską. Mogą się one zlewać i tworzyć ogniska na całym ciele. Co ciekawe, gdy zdrapiemy łuski pojawiają się mikroskopijne kropelki krwi, zwane krwawą rosą.

Łuszczyca na chwilę obecną nie jest wyleczalna, jednak istnieją metody łagodzenia jej skutków.

Domniema się, że łuszczyca jest chorobą genetyczną. W przypadku ryzyka wystąpienia jej u dzieci ważna jest profilaktyka- należy wtedy bardzo uważać na skórę. Najmniejsze zadrapanie może sprawić, że choroba się uaktywni. Objawia się też osłabieniem dziecka, próchnicą, długotrwałym stresem czy problemem z zatokami. Nawet mała różowa plamka o średnicy kilki milimetrów pokryta łuską może być objawem łuszczycy. Może się ona pojawić też na skórze głowy, przez co jest trudna do wykrycia. Niestety, bywa i tak, że choroba atakuje całe ciało, co jest bardzo męczące dla dziecka. Czasem występuje też zapalenie stawów, czasem krostki czy gorączka.

Ważne jest to, że łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą, więc nie ma obawy, że nabawimy się jej przebywając z chorą osobą. Warto też od początku oswajać dziecko z chorobą, by się jej nie wstydziło i było jej świadome. Chociaż tu różnie bywa, gdyż dzieci są okrutne i chory może być obiektem drwin i żartów.

Jak się leczy łuszczycę?
Najczęściej poprzez maści i antybiotyki. Stosuje się też leki immunosepresyjne i antymitotyczne oraz leczenie światłem.
Stosując kilka zasad można też złagodzić objawy choroby:
  • odpowiedni tryb życia i zabiegi pielęgnacyjne (np. http://www.realbeauty.pl/skora-glowy/porady/luszczyca/luszczyca-na-glowie/);
  • Obecność w diecie kwasów OMEGA3 oraz witaminy D;
  • unikanie wędlin, mięsa wieprzowego, kawy, czekolady, kakao, warzyw strączkowych, ostrych przypraw;
  • chronienie skóry przez skaleczeniami. Nie rozdrapywanie ran;
  • jak najczęstsze nawilżanie skóry;
  • rezygnacja z kąpieli na rzecz prysznicu;
  • nie używanie gąbek;
  • nie stosowanie zwykłego mydła. Raczej specjalne delikatne emolienty;
  • noszenie ubrań z naturalnych tkanin.
luszczyca.blog.onet.pl/luszczyca-zdjecia/

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger