15:23

Młodzież to ma dziś lepiej

Wpadło mi dzisiaj w ucho zdanie „Młodzież to ma dziś lepiej”.
I zaczęłam się nad tym zastanawiać... Z jednej strony coś w tym jest.
Patrząc na tą przestrzeń 15 lat, jaka dzieli czasy mojej wczesnej młodości a obecnych nastolatków.
Nie miałam komputera, telefonu, aparat był taki na klisze. Kursy języka angielskiego za granicą? O tym przeciętna młodzieżówka ze wsi mogła tylko pomarzyć. Nikt nie woził mnie samochodem, na imprezę do innej wioski szłam z buta. Nie było facebooka, ba! Nawet naszej-klasy jeszcze nie było. W ogóle nie było takiej dostępności do internetu i komputerów, jak teraz. Jednak jak się umówiłyśmy z koleżankami nawet kilka dni wcześniej to było to świętość! Oranżada na ławeczce pod sklepem to tradycja i niesamowita frajda. Nie korespondowało się na czatach. W młodzieżowych gazetach, w kącikach korespondencyjnych, wyszukiwało się nowych kolegów i korespondowało się z nimi listownie.
Mój mąż jeszcze więcej by mógł powiedzieć, bo on już prawie 40 ma na karku :)
Kiedyś wiejskie szosy pełne były młodzieżówki, grającej w piłkę czy siatkówkę. Teraz? Młodzież siedzi przed fejsem.
Internet... to wielkie źródło zagrożenia- od przypadkowych niebezpiecznych znajomości, po uzależnienia.
Pamiętam, jak rysowaliśmy klasy na drodze, czy graliśmy w palanta. Ale co- przejechał wtedy jeden samochód na godzinę, to wolno nam było.
Dziś, jako 27- latka, patrząc na nastolatków czuję się niczym z ery kamienia łupanego. Niby mogłoby się wydawać 10- 15 lat... Dla jednych to mało, jednakże taki skok cywilizacyjny nastąpił, że niemal wszystko pozmieniało się o 180 stopni.
Wracając do młodzieży...
Czy faktycznie mają lepiej?
To, że mają komputery, internet, smartfony...
Cyfrówki, modne ciuchy i buty „najki”
Że nie muszą po powrocie ze szkoły iść w pole siekać buraki czy wyganiać krowy na pastwisko (to nie jest żart, to dawna rzeczywistość)
To znaczy, że mają lepiej?
Młodzież teraz szybciej dojrzewa, szybciej styka się z problemami, z którymi kiedyś stykał się dorosły...
Przypadkowy seks, nieplanowane ciąże. Wyścig szczurów już od podstawówki, ba! Od przedszkola nawet- bo musi być najlepsze. Coraz częstsza agresja i przemoc już w podstawówce czy gimnazjum. Pokusy też większe, bo ogólnodostępny alkohol, fajki czy dragi- no nie oszukujmy się jak ktoś chce kupić, to zawsze kupi!
Chęć dorównania kolegom- i pod względem fizycznym, jak i materialnym.
Gry komputerowe, które często stają się nałogiem.
Czy wiecie, że coraz więcej młodych korzysta z porad psychologa? Czasem i psychiatry?
Dlatego zanim kiedyś powiesz, że młodzież ma lepiej, zastanów się poważnie.
Świat pędzi naprzód, nie stoi w miejscu. To, co dla Ciebie było problemem 10 lat temu- już może być nieistotne. Teraz młodzież ma inne problemy, kto wie, czy nie poważniejsze...

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

1 komentarz:

  1. Teraz młodzież ma w d...e poprzewracane, to co się ostatnio słyszy to masakra, no ale cóż sami im taki świat podaliśmy na tacy, ułatwiając im zycie...

    OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger