22:05

Wielkanoc... Czas... no właśnie- czas czego?

Przed nami największe święto w religii chrześcijańskiej. Zmartwychwstanie Chrystusa.
Dziś rozpoczęliśmy tydzień zadumy i... porządków, dekorowania, gotowania.
Tak!
Zapominamy o sensie świąt Wielkiej Nocy. Nie kojarzy nam się z Zmartwychwstaniem a ze spotkaniami, dobrym jedzeniem i piciem, z prezentami od zajączka... Tak! Bo z Wielkanocą coraz mniej kojarzy się postać Chrystusa z czerwoną wstęgą a coraz bardziej zajączek.
I nie będę tu ściemniać, że ja jestem inna. Nie! Przecież ja też sprzątam dom, przygotowuję posiłki, też udekoruje trochę dom i też położę dzieciakom prezent od zajączka pod poduszkę.
Wiem, że tak już jest od dawna, bo przecież w tym jakże ważnym dniu dobrze jest, gdy bliscy są razem, jednak warto czasem zatrzymać się, zastanowić nad sensem istnienia, nad wiarą...
Dziś dodałam pokoju chłopców akcent Wielkanocy. Powiesiliśmy w oknie zająca na huśtawce, ponaklejaliśmy żelowe dekoracje na szybie, a wieczorem....
http://sfinks.info/sklep/produkt/157708/157708-wszystko_o_wielkanocy
Wieczorem poczytaliśmy o świętach. „Wszystko o Wielkanocy” to wspaniała pozycja Wydawnictwa Sfinks, właśnie na ten moment. Dzięki niej uświadamiamy sobie, jaki jest tak naprawdę sens Zmartwychwstania, poznajemy genezę i znaczenie Wielkanocy, główne obrzędy i tradycje religijne. Osobiście z ciekawością zaczytywałam się w naszych polskich tradycjach ludowych, o których dotąd nie miałam pojęcia- np. o walatce czy pogrzebie żuru i śledzia.
Kupujecie barwniki do jajek? A wiecie, jak można zabarwić pisanki za pomocą naturalnych składników? Przykładowo- z buraków otrzymujemy kolor różowy, blado żółty- ze skórek kilku jabłek. Dowiadujemy się jak zdobić jajka- w geometryczne wzory i paski, w mozaikę czy kraszonki.
Książka jest utrzymana w klimacie religijnym- opisane są ważne dni wielkiego postu, wielkiego tygodnia i samej Wielkanocy. Dowiadujemy się, jak obchodzą święta obywatele innych krajów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Co mnie osobiście zainteresowało to historia Całunu Turyńskiego oraz informacja o tym, dlaczego Wielkanoc jest Świętem ruchomym.
Od pięciu lat sama przygotowuję święconkę- zawsze robiła to mama. Zawsze zastanawiałam się, czy wszystko jest w koszyczku- o święconce, jej zawartości i pochodzeniu również poczytamy w książce.
Dodatkowo po każdym zagadnieniu znajdziemy quiz, w którym możemy sprawdzić swoją wiedzę.
Dlaczego jaja? Dlaczego babka wielkanocna? Co symbolizuje baranek a co palma?
Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w książce „Wszystko o Wielkanocy”, którą serdecznie polecam.
http://www.sfinks.info/

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

5 komentarzy:

 1. Piekny wpis :) Czasem zapominamy dlaczego jest to swieto i jaki ma sens!

  OdpowiedzUsuń
 2. ja Wielkanoc przeżywam inaczej odkąd byłam w Izraelu i zwiedziłam całe Święte miejsce i na żywo zobaczyłam wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moi chłopcy czekają na te święta, żeby iść razem z tatą poświęcić jajka i zobaczyć Bozie na krzyżu...Ale ja osobiście nie czuje magi tych świąt...

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto pamiętać o własnych korzeniach i tradycjach :o) ale także warto poznawać tradycje innych religii i nie tylko :o)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy blog! Ja dopiero rozpoczęłam moją przygodę z prowadzeniem bloga, a za kilka tygodni rozpocznę przygodę z macierzyństwem :) Zapraszam do mnie: http://malenaaa9192.blogspot.com/ - ŚWIAT MŁODEJ MAMY!

  OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger