11:49

Brak snu - jak wpływa na nasze zdrowie? Jak poradzić sobie z bezsennością?Problemy z zaśnięciem i ze snem są problemem współczesności. Przepracowanie, przebodźcowanie, nadmiar tłumionych emocji nie pozwalają na spokojny sen, czasem przerodzić się może w problem całkowitego jego braku. Czy bezsenność jest szkodliwa? Czy można sobie z nią poradzić?

Czym jest bezsenność? Kiedy możemy mówić o chronicznym niewyspaniu?

O bezsenności nie mówimy jedynie w przypadku całkowitego braku możliwości zaśnięcia. Bezsenność obejmuje swoim terminem szereg problemów ze snem - tak z samym procesem zaśnięcia, jak i z utrzymaniem snu i jego jakością. Bezsenność może mieć charakter krótkotrwały – przemijający lub przewlekły. Zarówno krótkotrwałe, jak i dłuższe okresy bezsenności powinny zostać skonsultowane ze specjalistą – być może jedynym rozwiązaniem okaże się wspomagana farmakologicznie psychoterapia Warszawa Mokotów. Niemożność przespania nocy może bowiem powodowana być szeregiem czynników, o których wpływie na nasz sen możemy nie mieć pojęcia.

Kiedy bezsenność staje się problemem?

Jedna nieprzespana noc czy chwilowe problemy z zaśnięciem – które są uzasadnione, np. zmiana miejsca zamieszkania lub trybu życia – nie powinny wywoływać naszego niepokoju.O kłopotach z bezsennością można mówić w przypadku występowania problemów ze snem o określonej częstotliwości. Przyjmuje się, że powinny one występować minimalnie 3 razy w tygodniu przez okres minimum miesiąca. Szczególnym rodzajem bezsenności jest bezsenność w ciąży, która może pojawić się u ciężarnych w każdym trymestrze ciąży – z uwagi na zmiany hormonalne i fizjologiczne, powodujące dyskomfort i zaburzenia snu. Również wtedy warto jest skonsultować się ze specjalistą – mała ilość i niska jakość snu może bowiem powodować występowanie dodatkowych dolegliwości bólowych i wpływać negatywnie na samopoczucie ciężarnej.

Dlaczego zapadamy na bezsenność?

Czas, jaki przeznaczamy na regenerację organizmu – tak pod kątem fizycznym, jak i psychicznym – znacznie się skraca. Szacuje się, że nasz sen skrócił się ze średnio ośmiogodzinnego do jedynie sześciu godzin snu na dobę. Problem ze snem dotyczą coraz większej liczby osób. Bezsenność warunkowana może być wieloma czynnikami, na które mamy wpływ. Są nimi: zaburzenia rytmu dobowego, drzemki w ciągu dnia, nadużywanie substancji psychoaktywnych i pobudzających, nieprawidłowe odżywianie się czy nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych – przede wszystkim w sypialni i przed zaśnięciem. Bezsenność może mieć również charakter pierwotny lub być jednym z objawów towarzyszących innym chorobom.

Konsekwencje bezsenności – jak brak snu wpływa na nasze funkcjonowanie?

Jak bezsenność wpływa na zdrowie i stan organizmu? Istnieje szereg objawów, które można dostrzec już w momencie częściowej bezsenności. Są nimi przede wszystkim drażliwość, zmęczenie, senność w ciągu dnia, brak możliwości skoncentrowania się, problemy z zapamiętywaniem. W przypadku długotrwałej bezsenności, dolegliwości mogą przerodzić się w stany chorobowe. Chroniczna bezsenność może powodować:

  • choroby układu krążenia – w tym zawał serca czy chorobę niedokrwienną serca,
  • nadciśnienie,
  • nadwagę i otyłość,
  • cukrzycę,
  • choroby otępienne,
  • stany lękowe i depresyjne,
  • nieprawidłowości hormonalne.

Jak radzić sobie z bezsennością? Czy problem można pokonać na stałe?

Wyeliminowanie problemów z bezsennością i jakością snu należy rozpocząć od zmian w higienie snu – czyli odpowiednim zrelaksowaniem się przed zaśnięciem, wcześniejszym zaprzestaniem korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło, przewietrzeniem pomieszczenia, w którym będziemy spali. Warto zastanowić się, czy nie borykamy się z nieprzepracowanymi problemami lub emocjami, które mogą powodować nadmierny wieczorny stres – jeśli takie występują, powinniśmy zgłosić się na konsultacje z psychologiem. Nie zawsze jednak takie działania będą wystarczające. Psycholog może skierować nas do specjalisty w celu wdrożenia farmakoterapii lub psychoterapii.

Sen jest najważniejszym elementem regeneracji organizmu. Jego brak lub niska jego jakość natychmiastowo przekłada się na jakość codziennego funkcjonowania. Nie wolno zatem ignorować problemów ze snem i jak najszybciej szukać rozwiązań i specjalistycznej pomocy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger