15:11

Jakie witaminy warto brać w ciąży?Dbanie o zdrowie podczas ciąży jest bardzo istotne. Zdrowa dieta nie zawsze jest wystarczająca. Niekiedy lekarz zaleca też suplementację witamin i minerałów.

Witaminy dla kobiet w ciąży

Okazuje się, że podczas ciąży istotne jest dostarczanie organizmowi właściwej ilości składników odżywczych. Mowa tutaj oczywiście o witaminach i minerałach. Wskazane jest dostarczanie kwasu foliowego. Jest to jedna z najistotniejszych witamin dla ciężarnych. Dostarczenie właściwej ilości kwasu foliowego pomaga w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Zaleca się przyjmowanie 400-800 mikrogramów kwasu foliowego dziennie już przed poczęciem i w czasie pierwszych 12 tygodni ciąży. Warto też wspomnieć o witaminie D. Pomaga ona we wchłanianiu wapnia oraz fosforu, co jest kluczowe dla zdrowia kości rozwijającego się dziecka. Eksperci zalecają przyjmować 10 mikrogramów witaminy D w czasie dnia.

Okazuje się, że ciężarne powinny też przyjmować więcej żelaza, które jest pomocne w produkcji czerwonych krwinek transportujących tlen do rozwijającego się płodu. Jak się okazuje, niedobór tego pierwiastka w ciąży może prowadzić do anemii bądź innych problemów zdrowotnych. Zalecane jest spożywanie około 27 mg żelaza każdego dnia. Kobiety w ciąży powinny też pamiętać o witaminie C. Jest ona bardzo istotna dla układu odpornościowego. Co istotne, pomaga wchłaniać żelazo z pożywienia. Eksperci zalecają spożywać ją w ilości 80-85 mg każdego dnia. Dzięki temu można zadbać o swoje zdrowie, jak i dziecka.

 

Kobiety w ciąży - o czym powinny pamiętać?

Jak się okazuje, witamina B6 jest pomocna w metabolizmie białek oraz aminokwasów. Do tego dolicza się też produkcję czerwonych krwinek. Zalecane jest spożywanie 1,9-2,0 mg witaminy B6 dziennie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że każda ciąża jest inna i potrzeby odżywcze mogą się nieco różnić. Z tego powodu przed rozpoczęciem suplementacji trzeba udać się do lekarza na konsultację. Specjalista dobierze właściwą dawkę witamin oraz minerałów dla kobiet w ciąży.

Bardzo istotne jest spożywanie zdrowej oraz zbilansowanej diety podczas ciąży. Zapewni ona organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Trzeba przede wszystkim unikać jedzenia wysoko przetworzonego, tłustego oraz słodkiego. Należy też ograniczyć spożycie kofeiny. Warto zaznaczyć, że w przypadku niedoboru któregokolwiek składnika, lekarz często zaleca suplementację. Warto jednak pamiętać, żeby nie przekraczać zaleconych dawek. Nadmiar niektórych witamin oraz minerałów może szkodzić zarówno matce, jak i dziecku.

 

Podsumowanie

Okazuje się, że odpowiednia dieta i suplementacja w czasie ciąży mają kluczowe znaczenie dla zdrowia matki oraz dziecka. Z tego powodu należy zwracać uwagę na to i udać się na konsultację do dietetyka bądź lekarza. Specjalista pomoże w doborze właściwych składników odżywczych oraz suplementów, co przecież powinno być kwestią priorytetową dla każdej kobiety będącej w ciąży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger