12:28

Dlaczego fotel uszak to wciąż król salonów?Lata mijają, a popularność, jaką wciąż cieszy się fotel uszak, nie słabnie. Ten model pozostaje jednym z najchętniej kupowanych przez klientów. Co sprawia, że fotel uszak nadal jest dla wielu osób wymarzonym meblem do salonu? Dlaczego mimo upływu lat ten rodzaj siedziska nie wychodzi z mody? Jak to jest, że mebel ten dalej utrzymuje się na listach sprzedaży?

Fotel uszak – mebel z historią

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że fotele uszaki towarzyszą nam już od wielu lat. Pierwsze modele tych mebli pojawiły się przed ponad czterema stuleciami. Ich pochodzenie nie jest do końca jasne, aczkolwiek na początku znaleźć je można było w salonach europejskich arystokratów w Anglii, Francji oraz w krajach skandynawskich. Z czasem rozprzestrzeniły się na resztę Europy, a potem trafiły także do innych rejonów świata. Już to pokazuje, jak bardzo ponadczasowy jest charakter tego mebla.

Jest wiele powodów, dla których fotel uszak zyskał popularność. Z pewnością należy do nich rozpoznawalny, a przy tym atrakcyjny wygląd. Uszaki mają reprezentatywny i elegancki sznyt – nie bez powodu mogą kojarzyć się z krzesłami tronowymi. To modele o szlachetnej sylwetce, która dziś ma już klasyczny charakter. Zarazem jest to mebel niezwykle praktyczny i komfortowy.

Klasyczny fotel uszak posiada głębokie siedzisko, wysokie oparcie, stabilny stelaż oraz miękkie, miłe w dotyku materiałowe obicie. Dzięki temu użytkowanie tego mebla wiąże się z wyjątkową wygodą. W takim fotelu jest ciepło i tak przyjemnie, że nietrudno w nim zasnąć i w pełni odpocząć. Ten fotel sprzyja relaksowi. Swą nazwę uszaki zawdzięczają bocznym listwom, pokrytym tapicerką, które do pewnego stopnia przypominają uszy, a przynajmniej mogą się z nimi kojarzyć.

Fotele uszaki i ich różne oblicza

Nie jest jednak tak, że fotel uszak przez te kilka wieków istnienia pozostawał niezmienny. Jego konstrukcja ewoluowała przez ten czas. Zmieniły się też materiały, które wykorzystywano do jego produkcji. Dzisiejsze tkaniny są bardziej kolorowe, wytrzymałe oraz odporne na ścieranie i zabrudzenia. Stelaż niekoniecznie musi też być wyłącznie z drewna. Sam fotel może zaś przybierać nieco inne, na przykład bardziej zaokrąglone, kształty. Fotele uszaki nowoczesne bywają smuklejsze, bardziej dostosowane do współczesnych aranżacji. Esencja jednak pozostała ta sama – współczesny uszak to wciąż przede wszystkim bardzo komfortowy mebel, który świetnie się prezentuje.

Sporą zaletą nowoczesnych uszaków jest ich różnorodność. Bez problemu znajdziemy egzemplarz idealny niemal do każdego wnętrza. Modele klasyczne w sklepowych katalogach pojawiają się obok tych o bardziej nowoczesnym charakterze. Do wyboru jest fotel uszak regulowany (rozkładany), fotel uszak z podnóżkiem, fotel uszak bujany. Nietrudno też o fotel uszak dla dzieci, mniejszy niż typowe modele, który znakomicie będzie nadawał się do pokoju malucha.

Do popularności tego mebla przyczynia się duża liczba wariantów kolorystycznych. Dzisiejsze modele mogę mieć dość charakterystyczne barwy. Fotel uszak różowy – na przykład w wersji pudrowy róż – fotel uszak zielony czy fotel uszak fioletowy są chętnie wybierane, a w sklepach dostępne są także uszaki czerwone, niebieskie, szare, żółte, brązowe, czarne, białe. Ich tapicerka w połączeniu z pikowaniem obicia może wyglądać bardzo atrakcyjnie. Istotne jest jednak również to, że istnieją narzuty na fotel uszak. To w jeszcze większym stopniu umożliwia znalezienie optymalnego modelu do każdej aranżacji. Jeśli bowiem obicie nie do końca nam pasuje, zawsze można kupić pokrowce na fotel uszak.

Fotel uszak jako część zestawu do salonu

Fotel uszak służy przede wszystkim jako mebel do wypoczynku. Ustawiamy go w salonie. Czasem pojawia się też w pokojach dla dzieci oraz w sypialniach jako najwygodniejsze siedzisko w pomieszczeniu. Można go nawet ustawić przy damskiej toaletce. Uszaki trafiają się też w firmach i biurach, gdy inwestorowi zależy na odpowiednio eleganckim efekcie, a także nadaniu wnętrzu bardziej przytulnej i ciepłej atmosfery. Nie każde biuro musi być przecież sterylnie nowoczesne! Taki mebel może zaś wzbudzać zaufanie, budować prestiż, a przede wszystkim zapewniać użytkownikowi komfort.

Przede wszystkim jednak fotel uszak to mebel do salonu. Doskonale wygląda w towarzystwie stolika kawowego lub innego niskiego stołu. Może być też elementem całego zestawu mebli. Wypoczynek do małego salonu wraz z fotelem uszakiem sprawia bardzo dobre wrażenie i jest to z pewnością praktyczne rozwiązanie. W większych salonach można się zdecydować na dwa meble tego rodzaju. Należy bowiem podkreślić, że uszak to duży fotel. Nawet bardziej nowoczesne modele są dość masywne. Trzeba mieć na nie miejsce. Jeśli to jednak możliwe, warto tego rodzaju mebel do pokoju wstawić. Takiej decyzji z pewnością nikt nie pożałuje!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger