12:11

Jak rozpocząć naukę chodzenia u dziecka?Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na pierwsze, wypowiedziane przez pociechę słowo. Zwykle rodzice zastanawiają się, czy jako pierwsze z ust malucha padnie słowo "mama", czy może "tata". Niemniej jednak równie dużą ekscytację i zachwyt wzbudzają również pierwsze kroki maluszka, który właśnie rozpoczął swoją wędrówkę i zaczyna podziwiać i poznawać świat "na własną rękę". Oczywiście rodzice wiedzą doskonale, że dziecko w nauce chodzenia trzeba odpowiednio wspierać. Tak więc jak ją w ogóle rozpocząć?

Nauka chodzenia - od kiedy?

Nauka chodzenia u dziecka z pewnością jest niezwykle trudnym wyzwaniem, przed którym staje nasza pociecha. Niestety jednak nikt z nas nie rodzi się z tą zdolnością, więc trzeba ją sobie wypracować. Rodzice bardzo często są niecierpliwi i oczekują, że ich maleństwo niezwykle szybko zacznie stawiać pierwsze kroki, szczególnie, że już około 8 miesiąca życia maluch potrafi samodzielnie stanąć, oczywiście jeśli rodzice wspierają go pewnym chwytem. Warto wiedzieć, że nauka chodzenia to proces niezwykle złożony i wieloetapowy, a dziecko po prostu potrzebuje czasu. Rodzice powinni uzbroić się więc w cierpliwość i wiedzieć, że właściwą naukę chodzenia można rozpocząć dopiero około 14 lub nawet i 15 miesiąca życia. Oczywiście dziecko nie będzie od razu umiało płynnie się poruszać, zacznie ono bowiem od pełzania po podłodze i raczkowania. Jednak na tym etapie można już efektywnie wspierać naszą pociechę i służyć jej pomocą w utrzymaniu pionowej postawy, a także asystować przy każdym kolejnym, samodzielnym kroku.

Jak przygotować dziecko i mieszkanie do nauki chodzenia?

Dziecko pełzając i raczkując, a nawet podczas stawiania swoich pierwszych kroków, musi być odpowiednio zabezpieczone. W pierwszej kolejności ogromną rolę będzie odgrywał ubiór pociechy. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki muszą czuć się swobodnie i komfortowo. Warto więc zadbać o to, by synek miał wygodne dresiki, a córeczka z pewnością ucieszy się z ubrania jakim będzie spódniczka tiulowa i miękkie rajstopki. Odpowiednie ubranie zapewni maluszkom swobodę poruszania się, a dzięki temu nauka chodzenia stanie się jeszcze bardziej efektywna. Co więcej rodzice powinni pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Trzeba skutecznie owinąć czymś miękkim każdy rant mebla, o które dziecko może się uderzyć, a także zadbać o to, by do nauki chodzenia miało ono odpowiednią powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się miękki i puszysty dywan, a nie śliskie i zimne płytki lub panele. Na miękkim dywanie pociecha z pewnością będzie czuła się pewniej stawiając swoje pierwsze kroki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger