11:00

Historia poszetki w pigułcePoszetka, czyli niewielka, elegancka chusteczka, która mieści się w kieszonce na lewej piersi, stanowi niemalże standardowy element jeśli chodzi o męski garnitur. Skąd właściwie wziął się ten fragment stroju?

Kiedy warto nosić poszetkę?

Choć jeszcze kilka lat temu niewiele osób pamiętało o kwestii istnienia poszetek, obecnie cieszą się one zdecydowanie większą popularnością. Dawniej nosili je mężczyźni, którzy chcieli zadbać o elegancki wygląd, a po chwilowym okresie zapomnienia - poszetka spełnia obecnie podobne funkcje.

Co za tym idzie, ten ozdobny element garderoby warto dodać do całego stroju, gdy wybieramy się np. na ślub, uroczystą kolację czy do filharmonii. Istnieje wiele technik składania poszetek, a także wariantów kolorystycznych tego fragmentu stroju.

Długa historia poszetek

Jak wskazuje wiele relacji, poszetki są znane ludzkości od bardzo dawna, bowiem pierwsze informacje o ich istnieniu można odnaleźć już w źródłach datowanych na starożytność. Wiele wskazuje na to, że pierwsze poszetki były obecne w modzie starożytnego Egiptu, choć noszono je w nieco innym celu. Lniane, barwione na czerwono chustki były noszone przez bogatych mężczyzn, jednak spełniały rolę nie tyle ozdobnika, co wskaźnika statusu, a także... miały swoje bardziej praktyczne zastosowanie. Wielu panów wykorzystywało te starożytne poszetki po prostu do wycierania ust po posiłku!

W średniowieczu poszetki w rozumieniu chustek były z kolei noszone przez nieco inną kategorię osób: głównie rycerzy, którzy otrzymywali zwiewne chustki od dam swego serca. Dopiero król Ryszard II spopularyzował poszetki, które znamy do dziś - czyli w formie niewielkich chustek noszonych w formie ozdoby.

Okres świetności poszetek

Po obmyśleniu tego elementu garderoby przez angielskiego króla, pojawiły się pewne próby standaryzacji poszetek. Wraz z rosnącą popularnością tego elementu garderoby okazywało się, że coraz więcej osób decyduje się na jego noszenie, co odrobinę denerwowało Marię Antoninę, królową Francji. Dlaczego? Bowiem rozmiary poszetek nie były zestandaryzowane, a co za tym idzie, mężczyźni nosili je w naprawdę różnych rozmiarach. Dlatego też pomysłowa królowa nakazała, by wszystkie poszetki miały rozmiar 16" na 16".

Co ciekawe, nim poszetka znana nam w dzisiejszej formie znalazła się w kieszeni marynarki, bardzo długo noszono ją w spodniach. Dopiero XX wiek przyniósł w tym zakresie zmiany: mężczyźni składali je na różne sposoby, umieszczając w kieszeni na piersi.

Poszetki dziś

Dzisiejsze poszetki nie różnią się szczególnie jeśli chodzi o ich zastosowanie. Także w obecnych czasach panowie noszą je w kieszeni na piersi, składając je w wybrany sposób. Ważną zasadą jest, by poszetka była wykonana z innego materiału niż krawat, jednak utrzymana w zbliżonej lub identycznej kolorystyce. Niekiedy panowie decydują się także na łączenie poszetek i krawatów na zasadzie kontrastu, jednak warto pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia ze strony mężczyzny, który będzie dopasowywał do siebie te elementy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger