13:28

Jak dbać o prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka?Bóle kręgosłupa dotyczą większości społeczeństwa. Ma na to wpływ brak regularnej aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa ciała w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego, a także nieprawidłowy rozwój kręgosłupa już w czasie pierwszych miesięcy życia. Dowiedz się, jak zadbać o poprawną postawę ciała swojego malucha tak, aby jego postawa ciała rozwijała się prawidłowo.

Jaką funkcję pełni kręgosłup?

Kręgosłup to podstawa ciała, która pełni funkcję podtrzymującą. Stanowi on pewnego rodzaju punkt zaczepienia kości i mięśni. Dzięki niemu człowiek ma możliwość wykonywania różnorodnych ruchów. Dodatkowo kręgosłup jest odpowiedzialny za ochronę rdzenia kręgowego i rozrastających się wokół niego korzeni nerwowych. Jest on niezbędny do utrzymania prawidłowej postawy zarówno w czasie spoczynku, jak i w ciągu dnia podczas pracy. Dzięki niemu chroniony jest również mózg człowieka. Kręgosłup pełni bowiem także funkcję amortyzacyjną. Składa się z 33-34 kręgów oraz specyficznych krzywizn, które dzieli się na:

  • lordozę szyjną,
  • kifozę piersiową,
  • lordozę lędźwiową,
  • uwypukloną do tyłu kość krzyżową.

Jak dbać o kręgosłup?

Aby człowiek miał możliwość prawidłowego funkcjonowania, niezbędne jest utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej kondycji. W tym celu warto regularnie uprawiać sport oraz dostarczać do organizmu potrzebnych witamin i minerałów. Ogromne znaczenie w przypadku posiadania prawidłowej postawy ciała ma rozwój kręgosłupa na początkowym etapie życia.

Na co zwrócić uwagę, aby kręgosłup dziecka rozwijał się prawidłowo?

W pierwszych miesiącach i latach życia każdego człowieka ogromną rolę odgrywają rodzice. Jeśli w Twoim życiu właśnie pojawiło się dziecko to z pewnością, zależy Ci na tym, aby rozwijało się ono w prawidłowy sposób. Podczas opieki warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe kwestie, które wpływają na to, że kręgosłup malucha rozwija się tak, jak powinien.

Zadbaj o odpowiednie podparcie dla dziecka

Dziecko, zwłaszcza jeśli jest to noworodek, najwięcej czasu spędza na leżąco bądź (na późniejszych etapach rozwoju) na siedząco. Niezbędne jest zadbanie o prawidłowego podłoża, na którym będzie ono spędzało czas. W takim przypadku należy dobrać odpowiedni materac do łóżeczka/kołyski. O tym, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka i materaca pisze autorka bloga MamaFizjoterapeutka.

Należy pamiętać, że podłoże jest również traktowane jako wszelkiego rodzaju materiały, z którymi kręgosłup dziecka ma styczność. Dotyczy to między innymi wózka, nosidełka, maty do zabawy, krzesełka do karmienia.

Unikaj sprzętów zaburzających rozwój naturalny dziecka

Wybierając sprzęt, który ma na celu rozwój dziecka, warto zasięgnąć porady specjalistów. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że nieodpowiednio dobrane akcesoria mogą narobić więcej szkód niż dobra. Wybór każdego sprzętu powinien być dostosowany do potrzeb malucha. Do najczęściej stosowanych urządzeń tego rodzaju zalicza się:

  • bujaczek,
  • pchacz,
  • skoczek,
  • chodzik.

Nie przyspieszaj naturalnych etapów rozwoju

Kręgosłup dziecka rozwija się do około 7-9 miesiąca życia. Warto obserwować sposób, w jaki kształtuje się postawa malucha. Jeśli jest ona prawidłowa, nie należy przyspieszać procesu jej budowania. Dziecko bowiem musi nauczyć się chodzić samodzielnie wtedy, gdy będzie na to gotowe. Oczywiście istnieją pewne normy, których warto być świadomym. Jeśli Cię coś niepokoi albo nie wiesz, co jest dobre dla rozwoju Twojego dziecka, skorzystaj z porady specjalisty. Jednym z nich jest autorka bloga MamaFizjoterapeuta - dyplomowany fizjoterapeuta, który od kilku lat udziela praktycznych porad dla obecnych i przyszłych rodziców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger