19:29

Zajęcia sportowe dla najmłodszychRuch to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka. W najnowszym, opublikowanym w 2020 roku, raporcie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by zachęcać już najmłodsze dzieci do swobodnego ruchu, a przedszkolaki powinny być aktywne fizycznie przez co najmniej 3 godziny dziennie! Świetnym sposobem na systematyczne ćwiczenia są atrakcyjne zajęcia sportowe dla dzieci.

Korzyści z regularnego uprawiania sportu od najmłodszych lat

Lista korzyści płynących z codziennego podejmowania aktywności fizycznej wydaje się nie mieć końca. Regularny ruch pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale i rozwój psychiczny, społeczny oraz umiejętności poznawcze mózgu. Aktywne fizycznie maluchy szybciej się uczą, są bardziej pewne siebie, otwarte na kontakty z innymi ludźmi. Ponadto sport uprawiany od najmłodszych lat wpływa na kształtowanie dobrych nawyków na całe życie – dzieci, które poznały przyjemność płynącą z ulubionych form ruchu, będą mniej skłonne do spędzania czasu w domu przed ekranem telewizora, a w konsekwencji wyrosną na osoby zdrowe i aktywne.

Uczestnictwo w zajęciach sportowych dla dzieci wzmacnia kości i mięśnie maluchów, stymuluje rozwój układu oddechowego i krążenia, podnosi odporność, polepsza koordynację ruchową, kondycję i motorykę, zapobiegając przy tym wielu chorobom: otyłości, wadom postawy, nerwicy, cukrzycy i innym. Ruch pozwala spożytkować ogromne pokłady energii, uspokaja, poprawia humor, ułatwia zasypianie, a ćwicząc w grupie, dzieci uczą się współpracy i zdrowego współzawodnictwa.

Gimnastyka korekcyjna – inwestycja w zdrowy rozwój malucha

Wybór zajęć sportowych dla maluchów jest coraz większy, ale do najbardziej polecanych stale należy gimnastyka korekcyjna. Wykonywane podczas zajęć ćwiczenia są dobrane tak, by wzmacniać wszechstronny rozwój młodego organizmu, kształtować prawidłową postawę ciała i eliminować napięcia, agresję i negatywne emocje. Warto na takie zajęcia przyprowadzać już 2,5-latki – dla spragnionych ruchu dzieci będzie to zapewne jeden z ulubionych momentów całego tygodnia. Ciekawe i angażujące ćwiczenia są świetną zabawą, a przy okazji najlepszą inwestycją w zdrowie malucha.

Jakie zajęcia sportowe wybrać dla malucha?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, na jakie zajęcia zapisać swoją pociechę. Warto wziąć tutaj pod uwagę preferencje dziecka – niektóre uwielbiają pluskać się w wodzie, inne wolą tańczyć, a jeszcze inne grać w piłkę. Najlepiej podsuwać maluchowi różne propozycje i zobaczyć, co przypadnie mu do gustu, w końcu ćwiczenia mają być dla niego przede wszystkim świetną zabawą i sposobem na przyjemne spędzenie czasu.

Nauka pływania niesie za sobą wiele korzyści i jest aktywnością dla każdego – wiele basenów oferuje zajęcia już dla kilkutygodniowych niemowląt! Pływanie doskonale kształtuje sylwetkę i prawidłową postawę, stymuluje płuca, odciąża stawy, a przy tym jest najmniej kontuzjogenną dyscypliną sportu. Nie trzeba też nikogo przekonywać, że umiejętność pływania niejednokrotnie przyda się w życiu i pozwoli bezpiecznie spędzać wakacje nad wodą.

A może taniec?

Ciekawą propozycją dla najmłodszych są zajęcia z elementami capoeiry, sportu łączącego w sobie taniec, elementy sztuk walki i dobrą zabawę. Taka aktywność wspaniale rozwija motorykę, jest bardzo ekspresyjna, przy czym zajęcia są prowadzone w rytm muzyki. Kilkulatki trenujące capoeirę stają się bardziej gibkie i sprawne, a atrakcyjna forma treningów sprawia, że je uwielbiają – tłumaczy nasz rozmówca z Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik w Sosnowcu.

Wartą rozważenia opcją są także zajęcia taneczne dla najmłodszych, które poza aspektem fizycznym i motorycznym uwrażliwiają na muzykę i rozwijają poczucie rytmu. Zdecydowana większość maluchów lubi tańczyć, warto więc stworzyć im do tego okazję, łącząc przyjemne z pożytecznym. Wspólne tańczenie pod okiem instruktora pozwala pokonać nieśmiałość i dać ujście zgromadzonej energii, a nauka powtarzanych sekwencji ćwiczy pamięć i koncentrację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger