14:59

Gorączka u niemowląt

Nie ma dziecka, które nie zmagałoby się z gorączką.
Kiedy mówimy o gorączce? Otóż gorączka występuje, gdy temperatura ciał dziecka wzrasta do minimum 38 st. Celsjusza, zaś 38,5 to już wysoka gorączka. Różne są przyczyny- ząbkowanie, choroba, a nawet za ciepłe ubranko! Ważne jest, by nie lekceważyć jej oraz wiedzieć, jak sobie radzić z podwyższoną temperaturą u dzieci. Oto kilka rad, jak sprawić,by gorączka u niemowląt poszła sobie precz.

Przede wszystkim przed wizytą u lekarza, gdy temperatura przekroczy 38,5 st. Celsjusza, należy podać dziecku lek z paracetamolem bądź ibuprofenu. Może być to syrop, bądź czopek- o ile niemowlak nie ma biegunki.

Ważne by wiedzieć, by rozgrzanego ciałka nigdy nie „docieplać”. Gorączkę należy schładzać, dlatego też, nawet jeśli występują dreszcze nie wolno pod żadnym wypadkiem otulać dziecka kołderką czy kocykiem! Dodatkowe ogrzewanie może sprawić, że temperatura jeszcze bardziej wzrośnie. Najlepiej- o ile oczywiście w pomieszczeniu występuje odpowiednia temperatura- rozebrać dziecko do pieluszki, ewentualnie ubrać w przewiewne lekkie ubranka. Jeśli rączki czy stópki są zimne, warto pomyśleć o skarpeteczkach i rękawiczkach. I co ważne- jak najczęściej należy przystawiać maluszka do piersi, by się nie odwodnił. Wokół łóżeczka można rozwiesić mokre pieluszki (tetrowe- jak coś, nie jednorazówki;p) lub ubranka. Można też przy wyższej temperaturze, wykąpać maluszka w wodzie o stopień bądź dwa niższej od ciepłoty dziecięcego ciałka, zaś jeśli dziecko jest osłabione to lekki kompres na rozgrzane czoło.

No i przede wszystkim lekarz, lekarz, lekarz. Kiedy należy udać się do znachora? Jeśli dziecko ma mniej niż miesiąc życia to każde podwyższenie temperatury powinno być natychmiastowo konsultowane z pediatrą. Jeśli dziecko nie skończyło 3 miesięcy, również dość szybko należy uciekać do lekarza. W przypadku starszych dzieci do lekarza udajemy się, gdy gorączce towarzyszy kaszel, duszności, czy płacz, którego nie sposób zwalczyć. Udajemy się do lekarza też, gdy temperatura przekroczy 39 stopni bądź utrzymuje się ponad 3 dni i towarzyszy jej wysypka. Wizyty lekarskiej wymaga temperatura podwyższona w niewielkim stopniu, ale utrzymująca się dłużej niż 7 dni.

Spodobał Ci się mój post? Bądź na bieżąco- polub nas na Facebooku

2 komentarze:

  1. Do lekarza - tak, ale do znachora - nigdy w życiu!

    OdpowiedzUsuń
  2. ja jestem zwolenniczką syropków na bazie ibuprofenu, moim zdaniem szybciej działają niż tez z paracetamolem, dlatego kupuję milifen, jest dodatkowo tańszy od tych reklamowanych syropków a równie skuteczny, więc po co przepłacać, a poleciła mi go nasza pediatra

    OdpowiedzUsuń

Moje to!!!
Nie zgadzam się na publikację moich treści i zdjęć na innych stronach bądż środkach masowego przekazu bez mojej wiedzy i zgody. Monika
Copyright © 2016 Dzięgielowska.pl , Blogger